Koncerty napříč žánry nabídne v létě devátý ročník brněnského festivalu Maraton hudby. Se třemi projekty se představí například světově respektovaný hudebník Vincent Peirani. Organizátoři o tom dnes informovali v tiskové zprávě. Festivalové akce se konají od 8. do 11. srpna na různých místech ve městě. Festivalovou specialitou jsou „pokojíky“ navržené umělkyní Kateřinou Šedou, tedy kulisy, ve kterých pak na ulicích vystupují muzikanti.

Festival slibuje nezapomenutelné hudební zážitky na různých místech v centru Brna, v klubech, ulicích, náměstích, pasážích, na lodích i v podzemí. „Naším cílem je propojit jednotlivé scény, ale zároveň nezapomínat ani na dramaturgický rozvoj. Návštěvníci se mohou těšit na koncerty mezinárodně uznávaných umělců, stejně jako na objevy, premiéry a na hudbu v nových kontextech,“ uvedl šéfdramaturg akce Milan Tesař.

Se třemi projekty se v Brně představí francouzský jazzový akordeonista Vincent Peirani

Ve čtvrtek 8. srpna vystoupí v Sono Centru s triem Jokers, jehož koncertní program navazuje na stejnojmenné album, nahrané v roce 2021 s kytaristou Federicem Casagrandem a bubeníkem Zivem Ravitzem. V rámci World music scény Peirani uvede projekt Les Egarés, ve kterém spojil své improvizační umění s hudebníkem z Mali Ballakém Sissokem a se svými krajany, violoncellistou Vincentem Ségalem a saxofonistou Emilem Parisienem. Do třetice se pak akordeonista v Brně představí se svým sólovým recitálem.

Zájemci se mohou těšit například i na estonské duo Puuluup, které si získalo přízeň publika loni

Vystoupí na úvodním koncertu v Sono Centru spolu s Vincentem Peiranim. Letošní novinkou je speciální workshop, který si Puuluup připravili. Jednou z novinek v programu bude i Balkan Soirée, které nabídne sice komorní, ale autentický pohled na balkánskou scénu. Svůj repertoár představí chorvatské ženské duo Dina e Mel, srbsko-bosenské duo Almir Mešković & Daniel Lazarči a balkánská dvojice Merima Ključo & Jelena Milušić.

Dalším významným hostem bude íránská zpěvačka Mahsa Vahdat, známá svým posledním albem Braids Of Innocence, kterým podpořila utiskované íránské ženy

Jazzová scéna pod vedením Petra Vidomuse nabídne nadžánrový projekt Aid Kid & The Augmented Jazz Ensemble, slovenskou zpěvačku Simonu Hulejovou se skupinou Baron Haze a rakouského varhaníka Raphaela Wressniga. V klubu Kabinet Múz je pak v plánu koncert vydavatelství Indies Scope. Festival doplní i tradiční romská Django Stage, písničkářská scéna, Pianoštafeta, Nekonečné varhany v brněnském jezuitském kostele a koncerty připravované Barbarou Mariou Willi.