fbpx
30. 03. 2023 Dnes má svátek Arnošt

Brněnský JazzFest přilákal 10.000 lidí. Další koncerty budou na podzim

Návštěvnost hlavní části brněnského JazzFestu činila asi 10.000 lidí, podobně jako v minulých ročnících. Přijížděli také návštěvníci z Prahy a okolních států.
mg2918

Foto:

jazzfestbrno.cz

Pořadatelé největší jazzové přehlídky v Česku chystají na podzim ještě jeden až dva mimořádné koncerty, prozradil v pondělním rozhovoru umělecký ředitel Vilém Spilka.

Jména podzimních interpretů zatím zveřejnit nelze. "Máme konkrétní datum pro jednoho umělce podepsané, druhou záležitost doděláváme," uvedl Spilka. Přehlídka letos začala 1. února vystoupením orchestru Lincolnova centra s trumpetistou Wyntonem Marsalisem, hlavní část skončila 10. května premiérovým koncertem big bandu kontrabasisty Christiana McBridea.

Pro příští rok pořadatelé zváží termínově kompaktnější festival rozprostřený v kratším časovém úseku. Letos byly mezi koncerty výraznější prodlevy. "Na druhou stranu, někomu to takto vyhovuje, lidé z regionu tak mohou chodit na festival opakovaně. Když jsou koncerty příliš u sebe, tak to nezvládají," řekl Spilka.

Pořadatele těší to, že festival láká i návštěvníky z jiných měst a států. Přijíždějí zvláště na koncerty interpretů, kteří ve středoevropském prostoru dosud nehráli, případně mají na aktuálním turné jedinou zastávku široko daleko právě na JazzFestu.

Třeba trio Gilada Hekselmana letos přilákalo vícero Poláků. "V dnešní době je to poměrně zásadní a dobré, protože málokdo už dneska cestuje za hudbou," konstatoval Spilka.

Nejvyšší návštěvnost měl koncert izraelského zpěváka a kontrabasisty Avišaje Cohena. V sále Bobycentra bylo téměř dva tisíce lidí.

Brněnský JazzFest patří k největším žánrovým přehlídkám ve střední Evropě. Při započtení mimořádných koncertů vykazuje roční návštěvnost kolem 12.000 lidí. Prostor dává také českému a slovenskému jazzu.

Líbí se mi

0
Facebook
Twitter
Email

Exkluzivně pro Brňana

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT