Dosavadní brněnský náměstek Petr Hladík (KDU-ČSL) nahradí stávající ministryni životního prostředí Annu Hubáčkovou, která odstupuje ze zdravotních důvodů. Zpravodajský portál BRŇAN o tom informovala mluvčí strany KDU-ČSL Lucie Ješátková.

Nominaci již dnes schválil Celostátní výbor KDU-ČSL, Petr Hladík je předsedou komise pro životní prostředí KDU-ČSL, spolu s Annou Hubáčkovou připravoval příslušnou část programu koalice SPOLU a na pozici náměstka města Brna za tuto problematiku zodpovídal.

„Odstupuji ze zdravotních důvodů a za svého nejlepšího nástupce vidím Petra Hladíka, kterého jsem pro tuto pozici oslovila po konzultaci s předsedou strany Marianem Jurečkou. Bohužel mě čeká zdravotní zákrok s několikaměsíční rekonvalescencí. To omezí mou schopnost cestovat, což je během předsednictví Radě EU velmi problematické. Petr Hladík spolu se mnou určoval směr agendy životního prostředí a vždy se mnou práci konzultoval. V oblasti se orientuje jako málokdo,” vysvětlila své rozhodnutí Anna Hubáčková.

Hladík již pozici dostal nabídnutou před rokem a kvůli rodině a Brnu ji odmítl. Rozhodování podle něj nebylo jednoduché.

„Téma životního prostředí je jedním z pilířů křesťansko-demokratické politiky na celém světě a já osobně se několik posledních let životnímu prostředí věnuji opravdu intenzivně,” popsal Hladík.

 Životní prostředí měl na starost od roku 2018 z pozice prvního náměstka primátorky města Brna. Petrovi Hladíkovi se ve funkci podařilo zavést dotační titul na tvorbu zelených střech nebo zachytávání dešťové vody. Povedlo se také přijmout a začít plnit akční plán pro uhlíkově neutrální Brno v roce 2050, díky čemuž město začalo podnikat kroky k energetické nezávislosti ještě před energetickou krizí.

 Konkrétně to znamená osazení stovek střech fotovoltaickými panely, vybudování nejmodernější automatizované dotřiďovací linky, přípravu výstavby třetího kotle na energetické využití odpadu, či zavedení systematického sběru bioodpadu. Hladík kladl také důraz na více zeleně ve městě. Díky tomu Brno dostalo například ocenění E.ON Energy Globe a další ceny.

 „O zdravotních problémech paní ministryně jsem věděl už několik týdnů. Hledali jsme nejlepší společné řešení i s ohledem na probíhající předsednictví. Zvažovali jsme, zda paní ministryně může ve své funkci setrvat do konce roku a do konce předsednictví Radě EU. Situace rychle eskalovala, zdravotní důvody jí pokračovat nakonec bohužel neumožňují. Stěžejní ministerstvo životního prostředí nesmí zůstat bez ministra, proto jsme museli jednat rychle,” dodal předseda KDU-ČSL Marian Jurečka.

Jurečka už o nominaci hovořil s premiérem Petrem Fialou (ODS). V úterý pak chce lidovecký předseda telefonicky informovat prezidenta Miloše Zemana, přeje si, aby se s nominantem setkal. Uvedl, že by bylo možné výměnu zvládnout v příštím týdnu.