Rozvážnost, odvaha a v neposlední řadě odhodlání. Přesně tyto atributy zužitkoval na konci léta při záchraně dvou lidských životů strážník pořádkové jednotky Městské policie Brno Luboš Barth. V jeho volném čase, při procházce se svou rodinou kolem rybníka Sykovce na Vysočině, byl svědkem dopravní nehody, kdy řidič nezvládl ve vysoké rychlosti zatáčku, prorazil svodidla a skončil ve srázu.

Řidiče vyprostil, zaklíněné spolujezdkyni poskytl první pomoc uvnitř auta

Osádka havarovaného vozidla ale měla štěstí, že se v této oblíbené rekreační lokalitě nacházel právě Luboš Barth. Během krátké chvíle pomohl řidiči vystoupit z vozidla. Naštěstí nebyl zraněný. Spolujezdkyně zůstala nohou zaklíněná uvnitř vozidla a na hlavě měla krvácející ránu. Strážník proto okamžitě přivolal hasiče, aby ji vyprostili. Neprodleně vyrozuměl i dispečink záchranné služby.

Popsal zdravotníkům zranění ženy

„Zdravotníkovi jsem do telefonu popsal, co přesně se stalo a kde k nehodě došlo. Upřesnil jsem mu, jaká viditelná zranění žena má a přislíbil jsem, že udělám vše pro to, abych jí poskytl řádnou první pomoc. To pro mě bylo v tu chvíli samozřejmě nejdůležitější,“ vysvětluje brněnský strážník. „Paní nebyla v přímém ohrožení života. Utrpěla středně těžká zranění a byla letecky transportována do jihlavské nemocnice,“ dodal mluvčí Zdravotnické záchranné služby Kraje Vysočina Petr Janáček.

Zachránil také tříleté dítě z vozidla stojícího na přímém slunci

Nebyla to však první pomoc při záchraně životů, kterou Luboš Barth poskytl. Před několika lety se totiž přičinil o záchranu tříleté holčičky, kterou nechali její rodiče sedět v zamčeném autě na parkovišti u bohunického nákupního centra, zatímco nakupovali. Teplota ve stínu v danou chvíli dosahovala přibližně 29 stupňů a v uzavřeném autě může za relativně krátkou dobu vystoupat o další desítky. Holčička už byla apatická, strážníci pořádkové jednotky se proto rozhodli neprodleně vůz otevřít. Obuškem rozbili okénko u místa řidiče a odemkli vůz. Strážníci z místní služebny dívenku vytáhli a poskytli jí první pomoc. Na cestě už byla i sanitka záchranné služby, kterou strážníci přivolali, a případ předali policii.

Nedocenitelné zkušenosti za dvacet šest let strávených v terénu

Barth slouží jako strážník v Brně dvacet šest let. Za tu dobu zažil spoustu závažných a stresových situací, se kterými si však dokázal poradit. „Jako člen pořádkové jednotky musí znát široké spektrum zákonů a pravidelně prokazovat svoji výbornou fyzickou zdatnost,“ uvedla mluvčí strážníků Markéta Skřivánková.

Umí zacházet i s defibrilátorem

Znalost sebeobrany, taktiky zákroku nebo střelby je proto nedílnou součástí jeho práce. Neméně důležité jsou také vědomosti z první pomoci, které kolega zužitkoval právě při záchraně osádky havarovaného auta. Kromě zásad okamžité zdravotní pomoci jsou strážníci školení také v manipulaci s AED. Ty mohou využít právě v případech, kdy se k člověku s poruchou srdečního rytmu dostanou dříve než zdravotníci.