Brněnským školákům dnes začínají prázdniny, pro mnohé to nic neznamená

  • Foto

    ilustrační (pixabay)

Týden volna, na který se každý školou povinný těšil, teď mnozí vnímají spíše jako domácí vězení s povoleným internetem. Takto popisuje svoje pocity z jarních prázdnin čtrnáctiletá Dominika z Líšně „Nikam nemůžeme, vlastně se bojím jet i vlakem, abych něco nechytla a doma pak nenakazila babičku. Pro mě se nic nemění, budu doma, akorát bez školy,“ popsala smutně Dominika.

Podobně reagovala i její maminka, která každoročně pro celou rodinu plánuje prázdniny. „Neobjednávala jsem nic, vlastně jsem o tom přemýšlela se sestrou, zvažovali jsme, že si pro obě rodiny pronajmeme chalupu v Beskydech. Jenomže pak skončil švagr v karanténě a postupně dostávali všichni covid, tak jsme od plánů upustili,“ přiznala.

Začínající čtvrtý turnus jarních prázdnin je tak pro řadu rodin podobný. Tento týden mají volno školáci z okresů Blansko, Brno-město, Brno-venkov, Břeclav, Hodonín, Vyškov, Znojmo, Domažlice, Louny a Karviná.

V předchozích letech mnohé rodiny s dětmi trávily jarní prázdniny na horách, lyžařská střediska praskala ve švech, nyní kvůli epidemii nemoci covid-19 nefungují a cestování do zahraničí je komplikované, s řadou omezení. Příznivci zimních sportů tak zatím mohou na tuzemských horách využívat jen běžky, skialpy, případně boby a saně. Zrušené jsou i kulturní akce. Divadla, kina, bazény a všechna vnitřní sportoviště zůstávají do odvolání uzavřena.