Brněnští radní chtějí dvoumilionovou dotací podpořit spolek Czech National Semiconductor Cluster, který sdružuje instituce z prostředí mikroelektroniky a polovodičů. Cílem je získat větší nezávislost na čínské produkci čipů a vytvořit z Brna významné dějiště v rozvoji tohoto sektoru, uvedla v tiskové zprávě zastupitelka Anna Putnová (TOP 09). Vedení města chce podpořit také organizaci Czechitas, která kromě jiného vzdělává ženy v oblasti informačních technologií. Dotaci musí schválit ještě zastupitelé.

Spolek vznikl koncem loňského roku

Spolek Czech National Semiconductor Cluster vznikl na konci loňského roku. „Je složený z významných aktérů zabývajících se výzkumem a výrobou čipů. Jsou mezi nimi například Vysoké učení technické v Brně, CEITEC, společnosti TESCAN či Thermo Fisher Scientific a další české špičkové univerzity a firmy. Dotací chceme podpořit počáteční fázi aktivit spolku,“ sdělila Putnová.

Čipy jako pilíř české ekonomiky

Vývoj a design čipů by se podle ní v blízké budoucnosti měl stát jedním z významných pilířů české ekonomiky. „Brno má díky kvalitnímu technickému vzdělání a high-tech firmám dobrou výchozí pozici,“ doplnila.

Dotaci ve výši 400 tisíc korun schválili radní také pro instituci Czechitas

Organizace podle zastupitelky dlouhodobě poskytuje vysoce kvalitní vzdělávání v oblasti IT. „Pro trh práce připravuje především ženy. Navržený projekt zahrnuje šest jednodenních on-line kurzů, jež se zaměří na základy práce s umělou inteligencí, a několik popularizačních meet-upů pro veřejnost o vzdělávání v oboru AI. Součástí projektu jsou také dvě epizody podcastu,“ řekla Putnová.