Data zveřejněná portálem Bezrealitky.cz potvrzují také zkušenosti oslovených studentů. Na vysokoškolských kolejích poptávka dlouhodobě převyšuje nabídku, podstatná část ze 60.000 studentů tak bydlí v Brně v pronajatých bytech.

"Zvýšený počet vyhledávaných bytů a studentského spolubydlení v Brně sledujeme asi od poloviny srpna. Stejně tak si stále více studentů zjišťuje pomocí našeho systému pro automatický odhad nájmu, kolik je vlastně bydlení bude v tomto roce stát. Pro mnohé je bohužel šok, o kolik bydlení v moravské metropoli za pouhý rok podražilo," uvedl v tiskové zprávě šéf Bezrealitky.cz Hendrik Meyer. Ceny stouply o pět až šest procent.

Problémy s hledáním bytu musela řešit i Lenka Gelnarová. Studentka, která v září nastoupí do prvního ročníku na Masarykově univerzitě, sháněla bydlení se dvěma kamarádkami. "Nedařilo se nám najít byt, který by cenově odpovídal svému stavu a vybavení. Celkově se nám nabídka bytů zdála dost omezená," popsala studentka. Gelnarová začala hledat v polovině července. Zaskočily ji vysoké provize realitních kanceláří a setkala se také s podvodníky, kteří nabízeli moderní byty za podezřele nízkou cenu. "Byt, v kterém nakonec budeme bydlet, jsme našly v inzerátech na internetu. Našimi kritérii byla dobrá dostupnost na fakultu a přijatelná cena," dodala.

Kromě inzerátů využívají studenti k hledání bydlení také skupiny na sociálních sítích. Sdílený byt tímto způsobem našla studentka angličtiny Vendula Procházková. Jejím hlavní kritériem byla cena, která ideálně neměla přesáhnout 4000 korun. "Šlo to rychleji, než jsem čekala. Asi za týden jsem našla volné místo v bytě se dvěma dalšími lidmi. Sice to mám do školy docela daleko, ale v daný moment nic lepšího nebylo a nechtěla jsem šanci promarnit," uvedla Procházková.

V porovnání s Prahou budou platit brněnští studenti podle Bezrealitky.cz zhruba o 1000 korun méně, což je za poslední roky nejmenší rozdíl. Dva studenti v sedmdesátimetrovém bytě připlatí skoro pět set korun, dohromady pak za pokoj zaplatí přibližně 9250 korun.

Kromě kolejí existují v Brně také ubytovací zařízení soukromých investorů. Jedním z nich je Domeq, kam míří hlavně zahraniční studenti. Zájem o bydlení v moderním komplexu ale mají i Češi. "V září už máme plno a v říjnu nám zbývá posledních pár volných jednotek k pronájmu," sdělila koordinátorka Veronika Svobodová. Ani tomuto typu bydlení se však nevyhnulo zvyšování cen. Podle Svobodové se cena za pronájem zvedla v letošním roce v řádu stokorun.