Brněnští vědci pomáhají farmářům v Kambodži, díky nim mají speciální sušičky na mango

  • Foto

    ilustrační (Pixabay)

Vědci z Mendelovy univerzity v Brně pomáhají nastartovat udržitelnou produkci manga v oblasti Kampong Speu v Kambodži. Místní producenti díky českému know how začali s výrobou solárních sušiček ovoce. Doposud část úrody uhnila, nyní mají tamní zemědělci šanci ovoce zpeněžit. Zpravodajský portál BRŇAN o tom informoval mluvčí univerzity Filip Vrána.

Mango je v Kambodži druhým nejvíce pěstovaným druhem ovoce hned v závěsu za banány. Je ale problematické v tom, že se rychle kazí. „Navíc sezóna sklizně je poměrně krátká. Proto ho místní musí buď poměrně brzy prodávat pod cenou, nebo ho nechávají shnít. Sušení tohoto ovoce jim tedy hodně pomůže. Znamená pro ně stabilnější zásobu jak pro vlastní spotřebu, tak pro prodej," uvedl za Ústav lesnické botaniky, dendrologie a geobiocenologie Petr Němec.

Čeští vědci už farmáře vyškolili ve zpracování manga, balení a také marketingu prodeje ovoce na místním i zahraničním trhu. Kambodža je významným producentem této komodity a většina země je pro jeho pěstování vhodná. Tato asijská země je také jedním z 5 největších producentů manga na světě. Export manga poslední roky významně roste, v současné době se pohybuje kolem 200 tisíc tun ročně.

„Problémem je ale skutečnost, že v drtivé většině jde o export v podobě čerstvého manga, tedy bez přidané hodnoty. Poté dochází například k levnému prodeji kambodžského manga do sousedního Vietnamu, kde je toto dále zpracováváno na různé produkty, které jsou již prodávány za vyšší ceny. Přidaná hodnota tedy nezůstává v Kambodži, ale v jiné zemi," dodal Němec.

Odborníci z Česka pomáhali rozjet výrobu sušiček. Technologie je pro místní kompletně nová a inovativní. Tři solární sušičky byly předány třem místním zemědělským komunitám. „Mechanizace jim přinese vyšší finanční výnosy z vlastní úrody a může také podpořit potravinovou soběstačnost," uzavřel Němec.

Fotogalerie: