Do experimentu se zapojili vědci z Agronomické fakulty Mendelovy univerzity v Brně ve spolupráci s Lucy Vojtovou z CEITEC VUT, s výzkumníky z Lékařské fakulty Masarykovy univerzity a Výzkumného ústavu veterinárního lékařství v Brně. Výsledky pokusů ukazují, že v některých případech působilo nové složení náplastí na hojení kožních ran lépe než v současnosti běžně používané postupy.

K výzkumu vědce inspirovali lékaři z Fakultní nemocnice u svaté Anny v Brně, kteří mají s rybím olejem dobré zkušenosti. „Využívali ho u onkologických pacientů, kterým po vyoperování nádoru zůstaly rozsáhlé rány, a ty se díky nápojům obsahujícím rybí olej údajně lépe hojily,“ uvedl vedoucí projektu Tomáš Komprda z Ústavu technologie potravin MENDELU.

Vědci pak při rozsáhlém experimentu testovali šest variant náplastí a sledovali několik parametrů spojených s procesem hojení kůže.

Jako kontrola sloužil základ náplasti, takzvaný kryt. Ten vytvořila vedoucí výzkumné skupiny Pokročilé biomateriály Lucy Vojtová z CEITEC VUT. Do něj pak vědci vložili samotně organické nanočástice, rybí olej a antibiotikum mupirocin, které se při hojení kožních ran běžně používá. Dále odborníci připravili variantu, kdy do krytu vložili nanočástice s rybím olejem a nanočástice s mupirocinem.

Hotové náplasti vědci následně testovali na prasatech a po dobu tří týdnů sledovali, jak kryty s různým složením ovlivní hojení ran. „Problém je, že většina podobných pokusů se dělá na hlodavcích. Kůže potkana se ale hojí jinak než kůže člověka. Naopak kůže prasete se hojí stejně jako lidská. Proto jsme zvolili finančně nákladnější variantu experimentu,“ vysvětlil Tomáš Komprda.

Testovaná kombinace organických nanočástic a rybího oleje nejlépe ze všech sledovaných parametrů působila na tvorbu hydroxyprolinu, což je stěžejní aminokyselina pro tvorbu kolagenu, hlavní strukturní bílkoviny pojivových tkání.

„Kolagen musí vznikat ve správném množství, aby se rána dobře hojila, ale zároveň nevznikaly velké jizvy. Vlivem spojení nanočástic a rybího oleje se tvořilo skutečně více hydroxyprolinu, než jsme pozorovali na ostatních vzorcích," doplnil vědec.

Výzkumníci už nyní bádají nad dalšími variantami pokusů a možnostmi, jak by se léčivé účinky náplastí pro hojení kožních ran daly ještě více zlepšit.