Při procházce Brnem lidé narazí na sakrální stavby, které vzbuzují zájem a lákají k návštěvě. Projekt Brno a jeho chrámy, který se každý rok koná v od 15. června do 15. září, na tyto skvosty upozorňuje a přibližuje je návštěvníkům, ať již díky rozšířené otevírací době nebo komentovaným prohlídkám. Letošní 16. ročník tak nabízí odpočinek od letního horka i ruchu města v posvátném tichu. Projekt pořádá TIC Brno ve spolupráci s brněnským biskupstvím, křesťanskými farnostmi, Židovskou obcí a brněnskou pobočkou Židovského muzea v Praze. Městská turistická centrála o tom informovala v tiskové zprávě.

Prohlédnou si opravovaný chrám svatého Jakuba

„Projekt Brno a jeho chrámy je v naší nabídce již tradicí. Sakrální turistika je nedílnou součástí turistické nabídky, a právě díky tomuto projektu můžeme otevřít dveře vícero kostelů. Nově se letos podíváte například do kostela svatého Augustina nebo kostela svatého Cyrila a Metoděje, jejichž návštěva vás zavede mimo centrum. Zveme také na edukativní procházky a přednášky. Novinkou je prohlídka s průvodcem, která představí opravy a změny v kostele svatého Jakuba procházejícího náročnou rekonstrukcí. Průvodce se zaměří nejen na příběh dějin tohoto impozantního kostela, ale i na jeho současnost a budoucnost,“ uvedla ředitelka TIC Brno Jana Janulíková.

Otevře se sedm běžně uzavřených kostelů

Projekt začíná 15. června a v tento den si jeden šťastlivec uloví speciální kuličku s kotvou, symbolem naděje, která vypadne z orloje na náměstí Svobody v 11 hodin. „Až do 15. září pak můžete navštívit 7 běžně uzavřených kostelů. Od úterý do soboty se otevře bazilika Nanebevzetí Panny Marie (14.00–17.00), kostel sv. Tomáše (13.30–17.30), kostel J. A. Komenského (14.00–18.00) a kostel sv. Michala (14.00–18.00). V pondělí až pátek bude otevřený kostel sv. Maří Magdalény (otevřeno 09.30–16.30),“ upřesnila Janulíková.

Zapojily se i chrámy mimo úzké centrum Brna

Poprvé se zapojily i dva kostely mimo úzké centrum Brna: kostel sv. Augustina na náměstí Míru (otevřeno v soboty od 14.00–17.00) a kostel sv. Cyrila a Metoděje na Gajdošově ulici v Židenicích (neděle od 14.00–18.00). Právě naposled zmíněný kostel je vhodný na nedělní výlet mimo centrum a láká také na výstavu historických fotografií ze života farnosti.

Přijďte si odpočinout, zve biskup Konzbul

„Jsem rád, že lidé mohou během letních měsíců do brněnských kostelů zavítat během celého dne. Přijít, zastavit se, spočinout a v tichu popřemýšlet o životě, pomodlit se, nebo se jen ochladit v horkém letním dni – to je možnost, kterou nabízíme každému člověku, který kolem našich kostelů chodí,“ řekl biskup Pavel Konzbul. V každém z kostelů najdou děti zdarma pracovní listy, které je hravou formou seznámí s církevními stavbami. V brožuře Brno a jeho chrámy lidé najdou i další sakrální památky. Oba materiály jsou ke stažení i na webu.

Doprovodný program nabídne 7 procházek a 2 přednášky

Na prohlídkách se s průvodci kromě kostela sv. Jakuba zájemci vydají třeba na židovský hřbitov v Židenicích, do funkcionalistické synagogy Agudas Achim a objeví skrytý půvab kostela sv. Rodiny na Grohově. Dozví se víc o historii červeného a betlémského kostela a působení českobratrské církve evangelické v Brně. Vydají se do Obřan-Maloměřic ke kostelu sv. Václava a projdou se kolem industriálních staveb i menších sakrálních památek. „První přednáška pak bude věnována zaniklým sakrálním stavbám ve městě a TIC Brno na ni zve 18. července do Církevního domova mládeže na Veveří. Závěrečnou přednášku s názvem Život a smrt kněze Josefa Toufara, která 11. září uzavře celý letošní ročník, povede spisovatel Miloš Doležal, držitel ceny Magnesia Litera za knihu roku 2022,“ upřesnila mluvčí TIC Brno Hana Bánovská.

Rezervujte si místo na webu nebo v infocentrech

Většina programu je zdarma, z kapacitních důvodů je třeba si místo rezervovat předem. Lze tak učinit v infocentrech TIC Brno nebo na webu www.brnoajehochramy.cz, kde zájemci najdou také data a časy konání včetně míst srazů.