fbpx
29. 03. 2023 Dnes má svátek Taťána

Brno chce nabídnout uprchlíkům z Ukrajiny MHD zdarma

eoc2-mobil

Foto:

DPMB (archiv)

Brno navrhuje, aby měli Ukrajinci prchající před válkou MHD v Brně zdarma. ČTK to dnes řekla primátorka Markéta Vaňková (ODS). Podle ní o tom rozhodne představenstvo dopravního podniku. Do České republiky prchly tisíce Ukrajinců. Jen v Brně jich o víkendu našly zázemí stovky. Asistenční centrum na výstavišti, kde se vyřizuje registrace, víza nebo ubytování, odbavilo ve středu za první den fungování 1000 Ukrajinců.

Uprchlíkům pomáhá město, Jihomoravský kraj, policisté, hasiči i další organizace včetně neziskových organizací. Na výstavišti pomáhají pracovníci vyřídit Ukrajincům registraci, která je povinná do tří dnů od příchodu, víza včetně zdravotního pojištění, ale také ubytování nebo možnost pracovního uplatnění.

MHD zdarma by byla jednou z více forem pomoci, kterou Brno lidem z Ukrajiny nabízí. Město už vyčlenilo pro uprchlíky, kteří by chtěli ve městě pobývat delší dobu, byty s kapacitou asi pro 500 lidí. Dá také Ukrajině deset milionů ve formě materiální pomoci, jejíž část už odešla. Kromě toho vyčlenilo i dalších deset milionů na náklady spojené s pomocí uprchlíkům v Brně. Mezi tyto náklady spadají například věci spojené s ubytováním nebo provozem asistenčního centra. Téměř dva miliony poskytlo město charitě na služby spojené s Ukrajinci.

Rusko vojensky napadlo Ukrajinu před týdnem ve čtvrtek. Boje si vyžádaly mnoho obětí. Z Ukrajiny prchly do různých zemí už stovky tisíc lidí.

Líbí se mi

0
Zdroj:
Facebook
Twitter
Email

Exkluzivně pro Brňana

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT