V následujících dnech chce vedení Brna spustit systém anket, mají odpovědět na různé problémy obyvatel. Doposud mohli lidé své nápady předkládat do participativního rozpočtu nebo jednodušeji, formou vlastních návrhů. Jednotná platforma pro ně vzniká na webu Dáme na vás, informoval v tiskové zprávě radní města Brna pro oblast participace Filip Chvátal (KDU-ČSL).

Podle radního mají ankety sloužit k rychlému a jednoduchému zjištění zpětné vazby od veřejnosti. Plánovanou formou se jim otevře možnost vyjádřit se k tomu, co vymyslel někdo jiný.

Témata městských anket budou pokrývat poptávku vedení města, odborů magistrátu i jednotlivých městských část

Jejich výsledky nejsou závazné, slouží nicméně jako vhled do problému očima veřejnosti. „Bereme v potaz fakt, že tyto ankety nelze zaměňovat s reprezentativním sociologickým průzkumem. Každopádně nám můžou přinést zajímavé nápady nebo proniknutí do toho, jak smýšlí část brněnského obyvatelstva. Že jde o užitečný nástroj, už jsme si v minulosti párkrát ověřili. Doposud byly ale způsoby vypisování anket roztříštěné a každá vyžadovala vytvoření unikátního IT řešení. Nově vytvořený web tak bude ekonomičtější a uživatelsky přívětivější,“ popsal Chvátal.

Pro vyplnění budou ankety umístěny na tomto webu 

„První anketa by se měla týkat cyklostezek. Lidí se chceme ptát na oblíbené trasy nebo na riziková místa. V oblasti životního prostředí by se ankety mohly týkat třeba kvality veřejných prostranství. V plánu jsou i politické ankety, jako bylo v minulosti třeba hlasování o umístění sochy Josefa II.,“ uvedl Chvátal. Témata anket mohou stanovovat radní, odbory magistrátu i jednotlivé městské části.