Brno-Chrlice chtějí zažalovat kraj kvůli prodeji prázdné školy

Městská část Brno-Chrlice chce zažalovat Jihomoravský kraj kvůli prodeji bývalé školy. Chrlice chtěly od kraje objekty získat pro vybudování domova pro seniory, krajští zastupitelé ale dnes schválili prodej regionální hospodářské komoře.

  • Foto

    ilustrační, You Tube

Starosta Chrlic Lukáš Fila (ANO) o žalobě promluvil na dnešním zasedání jihomoravského zastupitelstva. Náměstkyně hejtmana Taťána Malá (ANO) je přesvědčená, že kraj postupoval v souladu se zákonem.

Zastupitelé kraje ve čtvrtek schválili prodej hospodářské komoře za víc než deset milionů. Městská část se chce bránit. Podle Fily podání žaloby Chrlic na kraj schválilo chrlické zastupitelstvo. "Žaloba bude dnes podaná s návrhem na předběžné opatření, které možná zamezí tomuto prodeji, možná vyvolá další jednání," uvedl Fila.

"Jsem přesvědčená, že jsme postupovali v souladu se zákonem. Městská část měla několik možností si areál koupit. Nabídka byla několikrát vyvěšená, ale oni se nepřihlásili. Předkupního práva včas využila regionální hospodářská komora," uvedla Malá. Dodala, že o věci mluvila i s brněnskou primátorkou Markétou Vaňkovou (ODS). "Má na to podobný právní názor a shodují se v názorech i majetkový odbor kraje a magistrátu," doplnila Malá.

Škola z konce minulého století je prázdná zhruba sedm let. Kraj se ji snažil několikrát prodat, ale vznikaly problémy, neboť leží na pozemcích vícero vlastníků. O areál nedávno projevila zájem firma ADZ Investment. Nabízela přes deset milionů korun. Kraj jí ale nakonec objekty neprodal, protože o ně projevila zájem také regionální hospodářská komora jako vlastník jednoho z pozemků, na kterých škola stojí. Malá tehdy řekla, že kraj nemůže firmě budovy prodat, protože hospodářská komora má předkupní právo.

O nákup na základě předkupního práva projevila zájem i městská část Brno-Chrlice, podle krajských právníků ale uplatnila právo v rozporu se zákonem, protože pozemek nebyl městské části svěřený. Vlastní ho město Brno, které se zájmu o nabytí vzdalo loni.

Kraj se snaží nevyužité budovy prodávat. Za tři roky jich prodal několik celkem za čtvrt miliardy korun. Týká se to například bývalé znojemské nemocnice, račického zámku nebo škol ve Vyškově a Bzenci.