fbpx
21. 03. 2023 Dnes má svátek Radek

Brno dnes jako první v republice otevřelo základní školu pro ukrajinské děti, budou se tu učit češtinu

20220321-093228

Foto:

redakce (MOŠ)

Brno dnes otevřelo pro ukrajinské děti šest tříd v nevyužité budově základní školy v Cacovické ulici, tři v ZŠ Čejkovická a dvě v ZŠ Merhautova. Novináře o tom dnes informoval primátorčin náměstek Petr Hladík (KDU-ČSL).

Do brněnských škol tak teď celkem chodí asi 500 ukrajinských dětí, předpokládá se, že zájem během týdne překročí 1000. „Ukrajinské třídy budou vytvořeny pouze na nezbytně nutnou dobu, jakmile budou děti schopny komunikovat v českém jazyce, budeme je postupně začleňovat do klasických tříd,“ uvedl Hladík.

V městské části Brno-sever byla dnes pro tyto účely vyčleněna celá budova bývalé základní školy. Postupně tu vznikne šest tříd. „Velmi oceňuji práci ředitelky Simony Pokorné a dalších dobrovolníků, kteří tu během několika málo dnů vytvořili dokonalé zázemí. V naší městské části je teď připravena ještě ZŠ Merhautova, která přichystala 2 třídy pro předškolní vzdělávání,“ dodal starosta Brna-severu Martin Maleček (Hnutí SOL).

Rodiče po příchodu do země nemají povinnost zapsat děti až 90 dnů, proto se počet žáků může později ještě navýšit.

 Náměstek Hladík dále poukázal na to, že chce město ještě nasmlouvat lektory, kteří by byli k dispozici v asistenčním centru na výstavišti, v hotelu Myslivna a v židenických kasárnách, kde jsou ubytovaní Ukrajinci. Budou tu pro ně tak fungovat takzvané adaptační skupiny, které se budou zaměřovat i na mimoškolní činnost.

Hladík dále předpokládá, že do budoucna se budou muset hledat další možná místa, která by byla pro výuku vhodná, zmínil nevyužité kancelářské prostory, zasedačky nebo třeba obřadní síně.

Líbí se mi

0
Facebook
Twitter
Email

Exkluzivně pro Brňana

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT