V současném návrhu už se upravovaly jen některé části a právě ty je možné připomínkovat, ostatní nikoliv. Město musí podle stavebního zákona územní plán vydat do konce příštího roku.

Návrh územního plánu je k dispozici jak v elektronické podobě, tak je k nahlédnutí na magistrátu v Kounicově ulici v listinné podobě. "Pro zájemce, kteří se nebudou moci zúčastnit veřejného projednání, připravíme i online přenos. Pokud by chtěl někdo upravený návrh konzultovat s pořizovatelem, může napsat na e-mail pripravovanyUPmB@brno.cz nebo zavolat na bezplatnou linku 800 122 212. Jsem velice rád, že jsme se dostali od schválení jednotlivých úprav, jako je rozšíření ploch zeleně, snížení výšek budov v okrajových městských částech a vypuštění městské nemocnice z lokality Kraví hory, až do dalšího kroku veřejného projednání,“ uvedl radní pro územní plánování a rozvoj Filip Chvátal (KDU-ČSL). Právě plán vyčlenit na Kraví hoře plochu pro stavbu městské nemocnice se stal kritickým bodem návrhu a spustil velmi ostré diskuse. Nyní je plocha vyčleněna v Komárově.

V Brně platí územní plán z roku 1994, který ani po aktualizacích a úpravách dávno neodpovídá současným potřebám města a jeho obyvatel. Téměř před sedmi lety připravilo vedení radnice v čele primátorem Romanem Onderkou (ČSSD) takzvanou velkou aktualizaci, kterou však pro nepřezkoumatelnost zrušil soud. Současný návrh konečně umožní například přeměnit některé brownfieldy pro bydlení a další současné potřeby. Dosud jsou plochy vyčleněné pro průmysl, jenže ten se od 90. let z širšího centra města postupně přesouval do průmyslových zón na okraji Brna.