fbpx
30. 03. 2023 Dnes má svátek Arnošt

Brno eviduje vyšší zájem o cestovní pasy, tvoří se i fronty

20220308-134515

Foto:

redakce (MOŠ)

Brněnský magistrát eviduje zvýšený zájem o vydávání cestovních pasů. Tvoří se fronty několika desítek lidí, kteří čekají i několik hodin, řekl to mluvčí města Filip Poňuchálek. Podle něj je větší počet žádostí už několik týdnů a důvodů je několik, například je to zvýšený zájem o cestování s ohledem na uvolnění omezení spojených s covidem, ale také válka na Ukrajině.

Na fronty upozornil Český rozhlas Brno. "Vzrůstající trend vnímáme už od poloviny února, tedy před ruskou invazí na Ukrajinu. Obvykle jsme sledovali zvýšený zájem od dubna, nyní je to tedy od poloviny února," uvedl Poňuchálek. Jen za pondělí město přijalo 528 žádostí o pas, což je o 125 více než minulé pondělí.

Letos v únoru město zaznamenalo 3048 žádostí o pas, loni 1215, předloni 2568 a o rok dříve 2600. "V posledních dvou letech byl snížený zájem o cestovní doklady s ohledem na pandemii covidu, a s tím spojenými opatřeními," uvedl Poňuchálek.

Právě to je jedním z důvodů, proč si podle něj nyní lidé po uvolnění opatření doklady obnovují a opětovně vyřizují. "V souvislosti s tím roste zájem o zahraniční zájezdy. Roli hrají i události na Ukrajině. Lidé chtějí mít pro všechny případy vystaveny platné cestovní doklady," řekl mluvčí.

V pondělí i minulý týden se vytvořily fronty desítek lidí, čekalo se i několik hodin. "Naší snahou je vyřídit co nejvíce žádostí. Všechny přepážky máme v provozu. Pokud je na některé z agend volno, například na občanských průkazech, mohou odbavit i žádosti z jiné agendy, například cestovních pasů," řekl mluvčí. Kromě standardních 11 univerzálních pracovišť, takzvaných fotokabin pro příjem žádostí jak o občanské průkazy, tak cestovní pasy, zřídilo město další dvě pracoviště. Jejich pronájem hradí ze svého rozpočtu.

Líbí se mi

0
Facebook
Twitter
Email

Exkluzivně pro Brňana

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT