Brno zkouší na druhý pokus vybrat firmu, která by navrhla řešení, jak efektivně pracovat s dešťovou vodou, která naprší na městské pozemky v sedmi městských částech. Jde o plochu 386 hektarů, z níž by voda neodtékala v plné míře do dešťové kanalizace. Nejen že by zachycená voda pomohla zlepšit klima ve městě, ale zároveň by se odlehčilo přetížené kmenové stoce E, která vede podél Svitavy a která nestačí pojmout ani dvouletou vodu, řekl novinářům náměstek primátorky Petr Hladík (KDU-ČSL).

Studie se týká pozemků v městských částech Bohunice, Kohoutovice, Komín, Nový Lískovec, Brno-sever, Černovice a Židenice. "Zatím jsme vypsali výběrové řízení a doufáme, že tentokrát úspěšně vybereme firmu, která navrhne řešení. První pokus skončil u antimonopolního úřadu, protože jeden z uchazečů poslal podnět kvůli tomu, že jsme mu neuznali referenci. Úřad to bezvýsledně řešil pět měsíců, tak jsme soutěž raději zrušili a vypsali novou," uvedl Hladík. Pokud půjde vše podle plánu, mělo by město mít první výsledky v polovině příštího roku.

Mezi opatření může patřit výměna povrchů parkovišť, vznik zelených střech na městských domech, vznik průlehů (mělké zatravněné příkopy) nebo i menší vodní plochy. "Potenciál vidím třeba v Kohoutovicích, kde je hodně městských bytů a vedle je městský les. Uvidíme, co všechno odborníci navrhnou," řekl Hladík. Město si slibuje, že když bude mít připravené projekty, získá peníze z operačních programů ministerstva životního prostředí.

A pokud se projekty podaří uskutečnit, nebudou do Svitavy přetékat splašky při dvouleté vodě, kterou už kmenová stoka nestačí pojmout. Jen letos se tato situace opakovala pětkrát.