Brno od srpna tohoto roku hledá nájemce, který by nehradil cestovní kancelář Čedok. Vedení města má představu, že by funkcionalistický dům u hlavního nádraží mohl sloužit jako gastropodnik. Ve hře je třeba designová restaurace, pobočka nadnárodního řetězce, ale jak v tiskové zprávě radní připouští, nakonec může být nájemcem i někdo mimo sféru gastra, informovala za brněnský magistrát Radka Loukotová.

Budovu s nápadným oblým nárožím navrhl brněnský architekt Oskar Poříska a postavena byla v roce 1927. Původně tento objekt sloužil jako „centrální ubytovací kancelář Výstavy soudobé kultury v Československu“. Stavba prošla v roce 1996 celkovou rekonstrukcí a do letošního srpna sloužila potřebám cestovní kanceláře Čedok. Jde o nemovitou kulturní památku, která je na území ochranného pásma Městské památkové rezervace Brno. „Je to naprostý unikát, pamatuji si tuto budovu už jako malé dítě, navíc tu bývala nahoře i restaurace s terasou. Třeba proto tu chtějí udělat to gastro…,“ uvedl Brňan Petr Pořízek.

Nabídky na pronájem město Brno prostřednictvím své společnosti CD CENTRUM COMS přijímá do konce ledna 2024

„Prostory v krásné funkcionalistické památce nabízíme za minimální roční nájemné 4 380 Kč/m2. Nabídkami, které dostaneme, se budeme zabývat na schůzi Rady města Brna a zde vybereme nového nájemce,“ přiblížila náměstkyně primátorky města Brna pro oblast správy majetku Karin Podivinská (ANO). „Celková výměra nabízených nebytových prostor je 456,6 m2. V objektu se nacházejí další tři obchodní jednotky, které jsou přístupné vlastními vstupy z ulice Nádražní a jsou v současné době obsazené, takže nejsou součástí této nabídky,“ upřesnila Podivínská.

Brno nabízí i jiné nemovitosti, nejen k pronájmu, ale i k prodeji

Jde například o třípokojový byt na Špitálce, prodávaný formou aukce, do dražby půjdou prostory někdejší herny na Nádražní nebo vybydlený pavlačový bytový dům na Pekařské. „Na dům se nevztahuje památková ochrana a je otázka, jestli ho nový majitel zrekonstruuje nebo ho nahradí novostavbou. V každém případě se nachází na ploše, která je podle územního plánu věnovaná bydlení a podle Regulačního plánu Městské památkové rezervace Brno v ní nesmí bydlení ubýt, naopak je zde i umožněno vybudovat půdní vestavbu. Věříme tedy, že se na téhle skvělé adrese Brňané brzy dočkají důstojného a hlavně obyvatelného domu,“ doplnila Podivinská, s tím, že vyvolávací cena je 49,8 milionu korun.