Dobrovolní hasiči z brněnského Žebětína budou v případě potřeby jezdit i do sousedních Kohoutovic, sbor podepsal smlouvu, která závazek obsahuje. Ve čtvrti dosud zasahovali profesionální hasiči, kteří tam nyní pojedou jen v případě závažnějších událostí. Na tiskové konferenci o tom informoval starosta Kohoutovic Jakub Hruška (KDU-ČSL).

„Ačkoliv má velká část brněnských městských částí svoji hasičskou zbrojnici, v Kohoutovicích tomu tak není. Na počátku 20. století měly i Kohoutovice své hasiče, avšak ti postupem času zanikli, rádi bychom v budoucnu na tuto tradici navázali. Jeden z velkých kroků k tomuto cíli je vytvoření spolupráce s hasiči ze Žebětína,“ uvedl Hruška.

Každá obec je ze zákona povinna zajistit akceschopnost své hasičské jednotky

Jednotka dobrovolných hasičů má za úkol chránit životy a zdraví obyvatel a majetek před požáry, poskytovat účinnou pomoc při mimořádných událostech.

„Dobrovolní hasiči jsou především srdcaři, je to prestižní práce. Když se objevila otázka, zda by náš žebětínský sbor mohl zajistit akceschopnost jednotky pro Kohoutovice, neváhali jsme, začali jsme podnikat kroky pro to, aby byla spolupráce uzavřena,“ uvedl velitel jednotky sboru dobrovolných hasičů z Žebětína Petr Jelínek.

Na rozdíl od Kohoutovic se v Žebětíně podařilo tradici dobrovolných hasičů udržet, základy tamního sboru jsou už v 19. století. Loni se v Žebětíně také podařilo otevřít novou hasičskou zbrojnici, která je v těsné blízkosti Kohoutovic.