Brno bude muset časem zbourat fotbalový stadion Za Lužánkami, kde Zbrojovka před lety získala jediný titul. Stadion je staticky v dezolátním stavu, řekl dnes novinářům radní pro sport Tomáš Aberl (TOP 09). Podle něj město o zbourání zatím nerozhodlo, ale bude věc řešit v brzké době. Kvůli tomu nebude možné na stadionu uskutečnit projekt Dejme Lužánkám Švanci bývalého fotbalisty Petra Švancary, který chtěl v místě vybudovat nové tréninkové centrum mládeže. 

O stadionu se v úterý debatovalo na konci jednání brněnského zastupitelstva. Opoziční Piráti se zajímali o budoucnost jednoho z projektů, který uspěl v participativním rozpočtu, v němž obyvatelé navrhují jak zvelebit nějaké místo ve městě. Projekt spočíval ve vybudování tréninkového centra pro mladé fotbalisty na stadionu. Přestože v hlasování dostal podporu lidí, uskutečnění se nedočká. „Projekt se zruší. Na stadionu je to nebezpečné a není vhodné, aby tam uvnitř běhaly děti,“ řekl Aberl. Podle něj by byla oprava drahá a zbytečná.

Brno má s lokalitou jiné záměry

Bývalý primátorčin náměstek a nyní opoziční zastupitel Tomáš Koláčný (Piráti) to označil za „plivnutí do tváře občanům.“ Primátorčin náměstek pro investice René Černý (ANO) mu odpověděl, že pustit se do oprav by bylo plivnutím do tváře daňových poplatníků. „Byli jsme tam a prošli si to. Samotného mě to mrzí, ale stadion je v takovém stavu, že je zralý na demoliční výměr. Pustit tam sportovce by bylo nezodpovědné. Chceme lokalitu využít jinak a opravy by byly plýtváním,“ řekl Černý.

Podle Aberla se bude koncepce území teprve zpracovávat

„My ani nedokážeme říct, co tam bude, ale stadion je v dezolátním stavu a nemůžeme ho opravit. Podle statika je to na zbourání. Teď takové rozhodnutí na stole nemáme, ale budeme to řešit v brzké době,“ dodal Aberl.

Stadion Za Lužánkami dosud drží divácký rekord nejvyšší fotbalové soutěže

V říjnu 1996 přišlo na utkání Brno – Slavia 44.120 diváků. Poslední ligový zápas se tam hrál v září 2001. Od té doby stadion chátrá. V roce 2015 ožil díky Švancarově rozlučce s kariérou, na exhibiční zápas dorazilo téměř 35.000 diváků. V roce 2019 na stadionu štáb natáčel film o legendárním běžci Emilu Zátopkovi.