V Brně začíná první ročník projektu rodičovských voucherů, který před loňskými volbami představily KDU-ČSL a STAN. Město chce podpořit volnočasové aktivity dětí. Rodiče dostanou 4000 korun ve formě kreditů, které použijí na uhrazení části nákladů za kroužky organizované ve školním roce, prázdninové tábory nebo školy v přírodě. Vše si zařídí prostřednictvím e-shopu městských služeb Brno iD, řekli dnes novinářům radní Filip Chvátal (KDU-ČSL) a Irena Matonohová (STAN).

Rodičovské vouchery bude možné čerpat pro příští kalendářní rok

„Jsou určeny hlavně rodinám, které mají napjatý rozpočet a nemohou si dovolit svým dětem zaplatit volnočasové kroužky. Chceme, aby děti mohly trávit volný čas způsobem, který chtějí,“ řekla Matonohová. Město pro první ročník projektu vyčlenilo 100 milionů korun z rozpočtu, což by mělo podpořit 25 tisíc dětí.

Podmínkou daru je trvalé bydliště v Brně

Příspěvek se bude týkat dětí ve věku od šesti do 18 let a budou o něj žádat zákonní zástupci. Podmínkou daru je trvalé bydliště v Brně, české občanství a roční příjem rodiny maximálně 750.000 korun. Výši příjmu dokládá rodič podle předepsaného výpočtu při žádosti čestným prohlášením. Město projekt spouští dnes, aby se lidé mohli v novém systému zorientovat a vyřídit si žádost o voucher.

Kredity lze uplatnit po částech

„Po splnění podmínek a připsání kreditů na účet dítěte mohou být kredity převedeny na organizaci zapojenou do projektu. Brno je následně proplatí. Není nutné uplatnit 4000 naráz,“ uvedl Chvátal. Část nákladů na volnočasovou aktivitu musí uhradit rodiče. Minimální míra spolufinancování je 20 procent, maximální 80. Konkrétní parametry si určí jednotlivé organizace.

Do projektu by se mohlo zapojit na 800 organizací

Do projektu by se podle Chvátala mohlo zapojit na 800 organizací. V Brno iD vytvoří pracovníci magistrátu organizacím účet k administraci pořádaných aktivit, schválení převáděných kreditů, případně jejich odmítnutí. Částku jim následně město vyplatí hromadně za všechny nahlášené děti v měsíci, který následuje po začátku kroužku.

Hodnota voucheru se snížila o 2000 korun

Lidovci a STAN při představování projektu mluvili o voucheru v hodnotě 6000 korun. Ponížení o 2000 je podle Chvátala výsledkem mnoha jednání.