Vedení města chce na nevyhovujícím parkovišti v Šumavské postavit parkovací dům, venkovní parkoviště, vodní prvek a upravit parkovou plochu. Radní dnes vybrali zhotovitele zakázky, kterým se stala společnost STRABAG. Nové Akademické náměstí tak nabídne celkem 613 parkovacích míst. Realizace projektu by měla trvat 14 měsíců.

Parkování vznikne u výškových budov v Šumavské ulici. Parkovací dům je navržený jako železobetonová monolitická stavba. Architektonicky to budou čtyři prolínající se kvádry. "Objekt bude mít dvě části s rozdílnou funkcí. Část vyhrazená hromadným garážím bude mít dvě podzemní a čtyři nadzemní podlaží, část vyhrazená veřejné vybavenosti, kde budou kanceláře magistrátu, bude mít jedno podzemní a tři nadzemní podlaží. Kapacita parkovacího domu je 411 míst," uvedl ředitel městské společnosti Brněnské komunikace Luděk Borový.

Dodal, že vozidla na plyn budou parkovat na střeše, kde pro ně bude určeno 42 míst. Na zbytku střechy bude tráva. Součástí domu je trafostanice, která umožní instalaci dobíjecích stanic pro elektromobily.

"Pro nás je to dobrá zpráva, bydlíme tu a je to fakt ošklivá plocha, kde se dnes skoro nedá parkovat. Já jen doufám, že tu za parkování nejenom já, ale i kdokoliv jiný, nenechá balík peněz," uvedla Marta Prouzová. 

Venkovní parkoviště s kapacitou 202 míst bude sloužit pro návštěvníky a uživatele okolních objektů v modelu rezidentního parkování zóny B. V zóně A mohou parkovat jen rezidenti a abonenti, v zóně B se platí celý den za hodinu 30 korun s výjimkou první hodiny zdarma. V zóně C se za stání v pracovní dny od 17:00 do 6:00 platí 20 korun za každých 60 minut. Jedna hodina denně je zdarma. V čase od 6:00 do 17:00 je i pro návštěvníky parkování zdarma.