V minulých letech zvítězila například Barcelona, Paříž nebo Athény. Brno chce být příkladem pro města střední velikosti, aby se díky inovacím stala technologickým a vědecko-výzkumným centrem.

Všechna přihlášená města posoudí nezávislí odborníci z celé Evropy podle několika kritérií. Patřit k nim bude například to, jak umí město experimentovat a zapojit své obyvatele, jak dokáže inovace šířit a rozvíjet nebo jak využívá inovace ke svému ekonomickému rozvoji. "My si připadáme jako město inovací. Inovace jsou nezanedbatelnou měrou zodpovědné za ekonomický růst města. Výherce získá milion eur (kolem 25 milionů korun). Případnou výhru bychom dali do inovací v Brně," uvedl Koláčný.

Zájemci se mohli hlásit do 6. června. Na konci července bude známo 12 finalistů, kteří se utkají o titul. V září se rozhodne o vítězi. Kromě Hlavního evropského města inovací získá pět dalších kandidátů po 100.000 eur. "Brno má podle mého názoru velkou šanci uspět. V poslední době podporujeme inovační procesy a začali jsme využívat výhod tohoto nového přístupu," řekl Koláčný. Podle něj se město zaměřuje na životní prostředí, kvalitní život občanů a rozvoj podnikání a vědy v Brně.