Brněnské městské části využívají letních prázdnin k modernizaci a opravám mateřských a základních škol, které zřizují. V Brně-sever letos investují více než 40 milionů korun, práce se týkají třeba ZŠ Zeiberlichova v Soběšicích, kde vznikne nová šatna a sborovna. Brno-střed zhruba za sedm milionů opravuje jídelnu ve škole na Úvoze. Židenice zahájily přístavbu šaten a jídelny ve škole v Gajdošově ulici za 70 milionů korun.

Klíčové investice v městské části Brno-sever se týkají základních škol Zeiberlichova, Blažkova nebo Milénova. Ve školkách dělníci pracují třeba v Kohoutově ulici. Celkem je na ně vyčleněno 41 milionů korun, z čehož 30 milionů poskytlo město, zbytek hradí městská část.

„Na Zeiberlichově, jedné z nejstarších škol v Brně, která byla založena v roce 1887, dělníci pracují od konce června. Stavíme tam novou moderní šatnu a sborovnu pro pedagogy, podle harmonogramu bude vše hotové do poloviny října. Na akci máme vyčleněných 11 milionů korun,“ sdělil místostarosta Brna-sever Martin Glogar (KDU-ČSL). V ZŠ Blažkova a ZŠ Milénova stavbaři rekonstruují schody a budují bezbariérový přístup. Práce vyjdou zhruba na pět milionů korun.

Radnice dále rekonstruuje kuchyň, výdejnu jídla, kotle a rozvody topení na MŠ Kohoutova. „Jde o velkou akci, která po 40 letech fungování této školky posune provoz do 21. století. Zajistí také kvalitní a spolehlivý provoz školy. Pro tuto investici jsme vyčlenili 25 milionů. Práce by měly začít do konce července a skončit do tří až čtyř měsíců. Školka bude přesunutá do konce listopadu do náhradních prostor v ZŠ Janouškova,“ dodal Glogar.

Brno-střed na prázdniny naplánovalo opravu školní jídelny na Úvoze

Práce obnáší především rekonstrukci zdravotně technické instalace. „Tedy rozvody vody a kanalizace, instalace zařizovacích předmětů, elektroinstalace, výměnu dlažby či obkladů, sdělila mluvčí radnice Kateřina Dobešová. Práce přijdou na sedm milionů korun.

Další menší akce se týkají třeba ZŠ Kounicova, kde se opravují šatny a školní jídelna, nebo ZŠ Horní, kde se rekonstruuje elektroinstalace. Městská část dále připravuje opravu fasády školní budovy v Rašínově za 15 milionů korun. Práce tam mají začít na podzim.

V Židenicích je velkým projektem přístavba šaten a jídelny na ZŠ Gajdošova, která vyjde téměř na 70 milionů korun

Jejím cílem je kromě jiného navýšení kapacity o 80 žáků a celková modernizace. „Investici jsme stihli zahájit ještě v červnu. O prázdninách uděláme základové konstrukce šaten a všechny hrubé práce týkající se rekonstrukce stávajícího provozu, aby v září nebyl narušen provoz školy. Hotovo bude v červenci 2024,“ sdělil místostarosta Štěpán Juránek (KDU-ČSL).

Novou kotelnu zhruba za čtyři miliony korun je třeba vybudovat v ZŠ Kuldova, protože další zimu by podle Juránka starý kotel nemusel vydržet. U škol, které Židenice nezřizují, ale sídlí v jejich budovách, se opravuje například sál Základní umělecké školy Zbyňka Mrkose.

Město každoročně na rekonstrukce a úpravy ve školách a školkách poskytuje městským částem zhruba 200 milionů korun

Peníze využilo dále třeba Královo Pole, kde se opravuje elektroinstalace v MŠ Herčíkova nebo třídy v MŠ Bulharská. Komín pořídil nové vybavení kuchyně do školky v Absolonově ulici a v MŠ a ZŠ Pastviny se rekonstruují učebna informačních technologií a kabinetů. U Pastvin je na příští rok naplánovaná rozsáhlá modernizace kuchyně a jídelny téměř za 70 milionů korun, která zvýší kapacitu kuchyně z 850 na 1200 porcí. Městská část nyní čeká na schválení dotace.