Oprava bytového domu v Ibsenově ulici 9, 10 a 11 vyjde na 58 milionů korun. Zastupitelé města schválili, že magistrát městské části Brno-sever, která má rekonstrukci na starost, peníze bezúročně půjčí. Práce zahrnují výměnu oken, opravu bytových jader, střechy či balkonů. Pokud vše půjde bez problémů, mělo by být hotovo na přelomu let 2025 a 2026, řekl starosta Brna-sever Martin Maleček (SOL). Nájemníci domu postaveného na konci 60. let 20. století opakovaně upozorňovali na špatný stav bytů. Městská část do budovy neinvestovala, neboť počítala s privatizací.

V domě je 72 bytů

Dům, ve kterém je 72 bytů, doporučilo město v roce 2013 k převodu do osobního vlastnictví. Letos v březnu ale zastupitelé rozhodli, že jej městská část nejprve opraví. Jako spoluodpovědnost slíbilo poskytnout peníze bez úroku, což už v jiném případě nedělá. Dnes souhlasili zastupitelé s půjčkou 33 milionů korun na modernizaci výtahů a rekonstrukci bytových jader včetně rozvodů a půjčkou 25 milionů na výměnu oken, výmalbu a opravu střechy či balkonů.

Letos chtějí vyměnit okna a začít s projekty opravy bytových jader

Letos Brno-sever chce vyměnit okna a začít projektovat rekonstrukci bytových jader. „Jakmile budeme mít projekt, tak budeme práce individuálně komunikovat s nájemníky. Předpokládám, že oprava potrvá dva až tři týdny a byty budou s omezením obyvatelné. Pokud by samozřejmě někdo chtěl, můžeme zajistit náhradní bydlení. Ze zkušenosti z předchozích oprav ale většinou lidé zůstali u příbuzných,“ řekl Maleček.

Na výměnu výtahů potřebují stavební povolení

Například pro výměnu výtahů musí radnice zajistit stavební povolení. Podle Malečka bude záležet na tom, jak rychle začne fungovat nový centralizovaný stavební úřad, který má činnost zahájit 1. července.