fbpx
24. 03. 2023 Dnes má svátek Gabriel

Brno spouští Symbios. Mladí z dětských domovů začnou v Brně sdílet byty se studenty

Dvě skupiny mladých, které by se v reálném životě nejspíš nesešly, spojí projekt Symbios. Lidé opouštějící dětské domovy začnou příští rok v Brně sdílet bydlení s vysokoškolskými studenty.
byty

Foto:

ilu, redakce

Jedni snáze přejdou do samostatného života, druzí poznají, že někteří jejich vrstevníci vstupují do dospělosti s nezaslouženým společenským handicapem.

"Česko nemá komplexní systém práce s těmi, kteří odcházejí z dětských domovů, což je škoda," řekl novinářům vedoucí projektu Bohuslav Binka z Fakulty sociálních studií Masarykovy univerzity.

Mladí dospělí nemají peněz nazbyt, potřebují získat bydlení, najít si první práci a navázat nové sociální kontakty. Symbios jim kromě bydlení s mírně sníženým nájemným a nových přátel poskytne také poradenství a pracovní příležitosti u spolupracujících partnerů. V domě by mohlo vzniknout například bistro.

Městská část Brno-střed pro účely sdíleného bydlení za 35 milionů rekonstruuje starší bytový dům na adrese Křenová 57. Přestavba potrvá do konce roku. Od prvních měsíců roku 2019 by mělo být osm bytů 2+1 připraveno pro nové nájemníky. V každém se zabydlí jeden vysokoškolák a jeden mladý dospělý z dětského domova.

V Jihomoravském kraji je 13 dětských domovů, žije v nich 340 dětí. Projekt Symbios zatím spolupracuje s jedním zařízením v Hodoníně a brněnským domovem Dagmar. "Nejhůř jsou na tom děti, které se nemohou vrátit k rodině, které prostě normální rodinné zázemí nemají. Právě pro ně je tento projekt ideální," uvedl ředitel domova Dagmar Daniel Kusý.

Vysokoškoláci zapojení do projektu budou nejspíš hlavně studenti oborů sociální politika a sociální práce, psychologie nebo sociální pedagogika, ale v případě zájmu i z jiných kateder. Neměli by to však být studenti prvních ročníků bakalářských oborů, sdílené bydlení je určené spíše pro ty starší a zkušenější.

Líbí se mi

0
Facebook
Twitter
Email

Exkluzivně pro Brňana

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT