Restauratéři mají za předzahrádky v městské části Brno-střed platit vyšší nájem než dosud. Návrh dnes schválilo zastupitelstvo městské části. Zvýšení poplatků musí ještě schválit brněnští zastupitelé, což bude nejdříve po prázdninách. Cena za pronájem předzahrádek by se tak měla přiblížit řadě jiných měst či městských částí a městská část díky tomu očekává vyšší příjem do obecní pokladny, vyplývá z důvodové zprávy. Stejně tak chce Brno-střed zvýšit ubytovací poplatek, a to na dvojnásobek.

Zároveň se má výběr poplatku za předzahrádky zjednodušit. Dnes je městská část rozdělena podle atraktivity do tří cenových pásem. Jiná částka se platí v zimě a v létě, jiná za zahrádku s podestou a bez podesty a zahrádky do čtyř metrů čtverečních jsou od poplatku osvobozeny. Nejvyšší nájemné dnes platí restauratéři v prvním pásmu od 1. března do 30. listopadu, a to šest korun za metr čtvereční denně. „Stávající sazby jsou v nezměněné výši od 1. ledna 2018,“ uvádí se v návrhu.

Nově už se nemá rozlišovat letní a zimní sezona a zahrádka s podestou a bez podesty

V prvním a druhém pásmu má být poplatek 20 korun za metr čtvereční denně, ve třetím pásmu deset korun. Zatímco nyní do městské pokladny plyne zhruba pět milionů korun ročně, po zvýšení poplatku se očekává 21 milionů korun. Od poplatku mají být osvobozeny pouze zahrádky o velikosti metr čtvereční, což je v praxi malý stoleček se židlí. Pro srovnání městská část uvedla, že například v Brně-Kníničkách je poplatek 50 korun, v Řečkovicích 20 korun. V Praze činí 100 korun, avšak městské obvody si jej mohou upravovat. V Českém Krumlově v historické části činí podle místa 15 či 20 korun.

Více vybraných peněz má jít na zvelebování a udržování veřejných prostranství

„Radnice městské části se dlouhodobě snaží podnikatelům v centru města pomáhat, proto jsme například během covidových restrikcí poplatky za restaurační zahrádky opakovaně odpouštěli, zavedli jsme zimní restaurační zahrádky, snažíme se je propojovat například s adventními trhy a podobně,“ řekla mluvčí radnice Kateřina Dobešová.

Ubytovací poplatek nyní činí 21 korun, městská část chce vybírat 40 korun. Loni inkasovala městská část 9,1 milionu korun. „Jelikož je průměrná cena dvoulůžkového pokoje v Brně 2000 korun za noc, výslednou cenu zvýšení poplatku zásadně neovlivní,“ uvádí se v důvodové zprávě.