V městské části Brno-střed platí od léta nová pravidla přidělování bytů. Změnou je kromě jiného to, že vše, za co žadatelé získávají body, musí podložit konkrétními dokumenty. Období od července do září sloužilo k jejich aktualizaci. Radnice vyzvala 1740 žadatelů o byty, tedy téměř všechny, aby dokumenty doplnili. Dvě pětiny nereagovaly, a městská část je proto z evidence vyřadila. Místostarosta městského obvodu Brno-střed Martin Vrubel (KDU-ČSL) si to vysvětluje tím, že se některým administrativa nevyplatila a o byt tolik nestáli.

Pokud byl žadatel vyřazen, může se odvolat a po splnění podmínek do evidence vrátit. Ozvalo se několik lidí. „Aktualizované dokumenty nedodalo 40 procent oslovených. Myslíme si, že pro ně administrativa byla komplikovaná a žádali o byt spíše pro jistotu, než že by jej potřebovali,“ míní Vrubel.

Městská část spravuje přes 4000 bytů. K dispozici je volných jen několik

„Prvních 15, které se přes léto opravovaly a které budeme poprvé přidělovat podle nových pravidel, jsme zveřejnili na úřední desce v říjnu. Vybraní zájemci by se mohli nastěhovat v lednu příštího roku. V listopadu a prosinci budou na úřední desce k dispozici další opravené byty, každý měsíc chceme kolem deseti bytů různých kategorií nabízet,“ dodal Vrubel. Městská část má asi 65.000 obyvatel.

Letos naposledy si žadatelé na konci roku musí požádat o setrvání v databázi žadatelů pro rok 2024

Od příštího roku bude platit nová povinnost žadatelů požádat si alespoň jednou ročně o přidělení bytu, čímž zároveň projeví zájem o setrvání v evidenci. Vedení městské části chce úpravami v pravidlech kromě zlepšení situace s bydlením vrátit důvěru obyvatel v transparentní systém přidělování obecních bytů.

Na radnici loni kvůli tomu zasahovala policie. Spolu se změnou pravidel se pracovníci úřadu zároveň zaměřili více na to, zda v obecních bytech bydlí stejní lidé, kteří si o ně žádali. Za poslední půl rok kontroloři podle Vrubela odhalili asi 15 případů, kdy obecní byt někdo zneužíval.