Brno dá na pět dopravních projektů 94 milionů korun z Fondu mobility, který umožňuje použít peníze získané zejména z poplatků za rezidentní parkování. Město za tyto prostředky vybuduje například parkoviště ve Vlnité ulici nebo cyklocargo překladiště u nádraží Zvonařka. V tiskové zprávě to uvedla Anna Dudková z tiskového oddělení magistrátu.

Použití peněz už schválili radní, teď je to na zastupitelích. „Díky Fondu mobility se nám dlouhodobě daří rozvíjet a zkvalitňovat dopravní infrastrukturu v Brně. V letošním roce by mělo vzniknout pět projektů. Jedním z nich bude první cyklocargo překladiště v Brně umístěné v prostoru bývalé tramvajové smyčky u Zvonařky. Umožní nám snížit počet vozidel ve středu města, k zásobování totiž budou využita cargo kola,“ uvedl radní pro dopravu Petr Kratochvíl (ODS).

Město podpoří i projekt nazvaný Pastelky u škol

„Díky němu budou v místech většího pohybu školáků umístěné značky symbolizující pastelky různých barev. Ty řidiče upozorní, že je třeba dbát zvýšené opatrnosti. Tento systém úspěšně funguje například ve Francii nebo Belgii,“ řekl Kratochvíl.

Pokračovat se bude i v dopravní edukaci

„Brněnští hasiči budou v dlouhodobé kampani upozorňovat řidiče, jak mají správně parkovat, aby místem bezpečně a rychle projela požární vozidla k případnému zásahu. Jako každý rok půjdou finance také na rozvoj parkovišť. Nové vznikne ve Vlnité s 19 místy a také v Rysově, kde bude 29 stání,“ dodal radní. Zvýší se také objem prostředků pro už dříve podpořené projekty parkovacího domu vznikajícího v Šumavské ulici a parkoviště v Řezáčově ulici.

Fond mobility umožňuje použít peníze získané zejména z poplatků za rezidentní parkování pro rozvoj dopravní infrastruktury v Brně. Systém rezidentního parkování funguje v Brně od září 2018. Jeho cílem je zajistit lidem s trvalým bydlištěm u domu místo k zaparkování. Rezident musí za parkovací oprávnění ve všech zónách zaplatit 200 korun ročně, za druhé auto 8000 a za každé další 12.000 korun. Abonent, tedy podnikatel s provozovnou v zóně, platí za první auto 4000 korun, za každé další 18.000 korun.