Brno zveřejní všechny smlouvy, změní pravidla pro zakázky

  • Foto

    redakce (MOŠ)

Město Brno bude vybírat v otevřeném výběrovém řízení dodavatele pro všechny zakázky, jejichž hodnota přesáhne 200.000 korun. V registru smluv bude navíc zveřejňovat všechny uzavřené smlouvy, nejen ty překračující 50.000 korun. Novou metodiku už schválili brněnští radní.

"Smyslem nové metodiky je v prvé řadě zrušení prostoru pro klientelismus při zadávání zakázek malého rozsahu. Zakázky nižších hodnot se zadávaly pouze na základě oslovení tří dodavatelů, což ale znamenalo, že se většina firem k veřejným zakázkám malého rozsahu zadávaným městem nikdy nedostala," uvedl druhý náměstek primátorky Tomáš Koláčný.

Podle zákona muselo dosud město vypisovat otevřenou soutěž u dodávek a služeb nad dva miliony korun. U stavebních prací to bylo nad šest milionů korun.

Zároveň nová metodika nařizuje zveřejňovat v registru smluv všechny objednávky a smlouvy, ne pouze ty překračující zákonem stanovenou hranici 50.000 korun. "Zavedením povinnosti zveřejňovat úplně všechny objednávky a smlouvy v centrálním registru chceme zvýšit transparentnost hospodaření," dodal Koláčný.

Radní novou metodiku doporučují i městským částem, příspěvkovým organizacím města i zástupcům města v orgánech obchodních společností, které město vlastní.

Zdroj: 
čtk