Hodnocení čtyřletého volebního období 2018 až 2022 dosavadní magistrátní koalice ODS, lidovců, Pirátů a ČSSD není podle odborníka úplně snadné, protože v době, kdy politici z těchto stran něco svým voličům slibovali, tak nevěděli, co je čeká. Narážel tak na pandemii koronaviru, energetickou krizi a válku na Ukrajině a s ní spojenou uprchlickou vlnu.

„Dosavadní magistrátní koalici bych označil za jediné racionální řešení pro všechny aktéry. Jejich práce má své výsledky a okolnosti, kterým musela nejen komunální politika čelit, nemají srovnání s minulostí,“ vysvětlil zpravodajskému portálu BRŇAN politolog Michal Pink z Fakulty sociálních studií Masarykovy univerzity v Brně.

Podle něj mají dvoukoalice ODS a TOP 09 a Lidovců a Starostů (KDU-ČSL a STAN), o jejichž volebních programech a vizích lídrů již zpravodajský portál BRŇAN informoval, dobré šance na obhájení nynějších pozic.

„ODS udělala dobré rozhodnutí o koaličním spojenectví, pozici primátorky obhajuje Markéta Vaňková, volby se konají jen rok po volbách do Sněmovny, a to všechno jsou dobré předpoklady k úspěchu. U koalice lidovců a STAN se především menší partner poučil z předchozích „úspěchů“ a pochopil, že jeho ambice jsou kolikrát vyšší než ochota voličů pro ně hlasovat,“ zhodnotil vyhlídky Michal Pink.

Ten míní, že Piráti měli jít do koalice se Zelenými a Žít Brno. „Bylo by to lepší, takto se budou hlasy opět štěpit,“ podotkl politolog. Podle něj u Pirátů také vyvstává otázka, zda jejich nový lídr Marek Lahoda, který nahradil nynějšího náměstka primátorky Tomáše Koláčného, odpovídá jejich čtyřletému působení v koalici. „Piráti tak signalizují, že jejich čtyřleté koaliční působení pro ně nebylo ideální, a svým rozhodnutím tak mohou oslabit svou pozici,“ soudí Pink.

Co se týká lídrů, jde podle politologa v případě ODS (Markéta Vaňková) a lidovců (Petr Hladík) o očekávaná jména. „Představitel sociální demokracie Jiří Oliva není sice nejvýraznější, ale zatím tato strana v Brně ještě existuje, tak bych za to byl spíše rád. Lídr ANO, místostarosta Řečkovic René Černý, rovněž nepochází z příliš známé pozice a jeho výsledek bude spíše záležet na širších okolnostech,“ uvedl odborník.

Na otázku, jaké jsou šance dosavadní opozice ANO a SPD zamíchat ve volbách kartami, odvětil, že tyto strany si musí uvědomit, že si vzájemně „pojídají voliče a loví ve stejných vodách.“

„Promíchání voličů obou stran bude záležet na momentálních náladách týden před volbami, například na počtu voličů, kteří dostanou nově vyměřené zálohy na topení a elektřinu a záležet bude i na dalších okolnostech,“ zdůraznil politolog.

Když přijde řeč na odhad povolební vládnoucí koalice na brněnském magistrátu, Pink předpokládá, že SPD bude v opozici a ODS se dohodne s KDU a nebude vymýšlet „stabilizační koalice“ s ANO po vzoru roku 2010. „Z této zkušenosti se snad už ODS poučila a bude maximálně kopírovat celostátní politiku. Otázkou bude spíše jen zastoupení jednotlivých stran v koalici a jejich kompetence,“ odhaduje Michal Pink.

Pokud budou výsledky voleb v Brně kopírovat loňské parlamentní volby, tak politolog doufá, že povolební jednání proběhnou rychle, přehledně a bez zbytečných průtahů. „ODS bude mít svou pozici, ostatní členové pochopí svůj reálný vliv a v době velké nejistoty a obav z budoucna nebude nikdo vymýšlet nějaké novoty,“ nastínil docent z katedry politologie.

Šance menších subjektů jako je Brno Plus, vedené bývalým náměstkem primátora za ODS Robertem Kotzianem či RESTART PRO BRNO s komunistickým lídrem Martinem Říhou na proniknutí do městského zastupitelstva jsou pak podle Pinka hodně diskutabilní.

„Brno je totiž velké město, a i když se něco podobného v minulosti podařilo Matěji Holanovi a Žít Brno, nemusí se to podařit nyní. Prostor pro marginální strany v Brně podle mého názoru moc není,“ dodal politolog.