Dnes už neudržované zahrady nad Gymnáziem Matyáše Lercha čeká nové využití. Díky dotačnímu programu tu vznikne park s dětským hřištěm. Na tiskové konferenci o tom informoval náměstek primátorky města Brna Jaroslav Suchý (KDU-ČSL) a radní města Brna Filip Chvátal (KDU-ČSL).

Podle radních chátral prostor bývalých zahrádek už od  90. let minulého století, využití se teď naskytlo díky finanční podpoře z programu Nové parky pro Brno. Realizace parku má přijít na 4,7 milionů koruna stavět se začne ještě letos.

Prostor se doplní o zeleň, motýlí louku, hmyzí hotel a zastíněné dětské hřiště

Projekt nového parku byl podaný do participativního rozpočtu už na jaře roku 2021. V listopadu téhož roku ve finálním hlasování získal 2294 hlasů – umístil se tak na 14. místě. Projekt se tak těsně o 7 hlasů nezařadil mezi vítězné projekty.

„ Z toho důvodu jsme jako vedení města Brna rozhodli o zpracování projektové dokumentace, která zpustlému místu vrátí nový život. Dokumentaci jsme následně předali městské části Brno-střed a po získání finančních prostředků se projekt nyní může realizovat,” uvedl Chvátal.

Dotační program Nové parky pro Brno využívají městské části pro vytváření studií, projektových dokumentací nebo na samotnou výstavbu a revitalizaci parků

“Před zavedením programu jsme si vytyčili cíl revitalizovat nebo vytvořit padesát parků po celém Brně. Každý rok máme v programu vyčleněno 30 milionů korun. Letos jsme finančně podpořili vznik patnácti parků z programu Nové parky pro Brno. Zbylých šest studií jsme se rozhodli financovat z běžného rozpočtu Odboru životního prostředí. Mezi nimi je také park nad Gymnáziem Matyáše Lercha,“ uzavřel Suchý.