Bývalý místopředseda ČSSD a jihomoravský hejtman Michal Hašek, který v roce 2022 pozastavil své členství v ČSSD, povede jihomoravskou krajskou organizaci strany Právo Respekt Odbornost (PRO) Jindřicha Rajchla, který organizoval protivládní protesty. ČTK informaci zveřejněnou na Haškově facebookovém profilu potvrdil místopředseda strany Matěj Drbohlav.

Další informace sdělí na tiskovce

„Další podrobnosti včetně angažmá dalších osobností, které do jihomoravské krajské organizace vstoupily nebo vstoupí, oznámíme na čtvrteční tiskové konferenci,“ uvedl Drbohlav. Také Hašek na svém profilu odkázal s dalšími informacemi na tiskovou konferenci.

Stranu založil předloni Jindřich Rajchl

Pravicovou stranu Právo Respekt Odbornost (PRO) založil v roce 2022 Jindřich Rajchl, který byl předtím členem Trikolory. Strana se silně vymezuje proti vládě Petra Fialy (ODS) a v průběhu loňského roku pořádala několik protivládních demonstrací.

Hašek byl hejtmanem a poslancem

Michal Hašek byl dlouholetý člen ČSSD, v letech 2011 až 2013 i místopředseda strany. V letech 2008 až 2016 byl hejtmanem Jihomoravského kraje, v letech 2002 až 2014 poslancem za stranu.

Z funkce místopředsedy ČSSD odešel kvůli tzv. lánskému puči

Hašek se před lety ucházel o post předsedy ČSSD, ale těsně prohrál s bývalým premiérem Bohuslavem Sobotkou. Hašek byl pak místopředsedou. Z funkce odešel kvůli takzvanému lánskému puči, když se po volbách v roce 2013 někteří politici z ČSSD včetně Haška nebo Jeronýma Tejce setkali s prezidentem Zemanem a předsednictvo pak vyzvalo Sobotku k rezignaci kvůli slabému volebnímu výsledku. ČSSD tehdy vyhrála volby s podporou přes 20 procent, dříve mívala více hlasů. Sobotka to ale odmítl a stal se premiérem po uzavření koalice s ANO a lidovci. Hašek, Tejc i další pak z funkcí ve vedení odešli. Hašek v roce 2022 své členství v ČSSD pozastavil.