Vyprodáno, hlásí web developera MS-Invest k projektu Palác Trnitá v blízkosti Vaňkovky a autobusového nádraží Zvonařka.

„Po dokončení zde vznikne multifunkční budova, která v rezidenční části nabídne 190 bytových jednotek, v administrativní pak moderní kancelářské a obchodní prostory. Parkování bude zajištěno ve dvou podzemních a jednom nadzemním podlaží, k dispozici budou také nabíjecí stanice pro elektromobily,“ uvedl developer na svých webových stránkách.

Budování Paláce Trnitá zahájili stavbaři v březnu 2019 a dokončení a předání klientům je plánováno na letošní podzim. Objekt už má osazená okna, od loňského srpna se pracuje na omítkách a fasádách, vylívají se betonové podlahy, pracuje se na rozvodech všech sítí.

A dalších 72 nových bytů bude v nabídce ve třetí etapě projektu Ponavia Rezidence v lokalitě u nákupního centra Královo Pole poblíž brněnských tepláren. Za tímto projektem stojí Trikaya Project Management a ceny například dvoupokojových bytů začínají na sedmi milionech. A za šedesátimetrový byt 2+kk zaplatí zájemce přes sedm a půl milionu.

I přes tyto poměrně vysoké ceny svítí u řady dvou a třípokojových bytů informační nápis Prodáno či Rezervováno. A podle realitních makléřů se dá očekávat, že zájem o nové byty neopadne ani při dalším růstu cen.

„V Brně jsme zaznamenali 25tiprocentní meziroční nárůst cen bytů. Zájem o ně stále trvá mimo jiné i díky vysoké inflaci. Než aby lidé nechávali peníze v bankách, raději koupí byt, který následně pronajmou. Uvědomují si totiž, že vlastnění bytu ochrání jejich peníze a majetek. Byt v Brně koupený v roce 2015 má nyní již dvojnásobnou hodnotu,“ vysvětlil zpravodajskému portálu BRŇAN makléř Jakub Hrbáč z realitní kanceláře RE/MAX G8.

Růst cen nových bytů byl přitom podle něj stejně turbulentní jako u secondhandového zboží.

„U některých kupujících dokonce vznikaly obavy, zdali jim developer nezvedne konečnou cenu nebo dokonce zruší rezervaci. Statisícová smluvní pokuta by jim totiž mohla přinést mnohonásobný zisk z přeprodeje již rezervovaného bytu jinému zájemci,“ uvedl makléř.

Ten neočekává žádné zlevnění bytů. „Letošní rok bude opět ve znamení růstu cen, ne však tak dramatického jako v minulém roce,“ předpovídá Jakub Hrbáč.

Ceny bytů a domů podle něj rostou i v menších okresních městech na jihu Moravy. „Města a obce, které jsou v dojezdové vzdálenosti k Brnu, navíc mají značnou výhodu. Mnoho lidí si totiž už nemůže dovolit brněnské ceny, takže se raději stěhují do menších měst v okolí,“ dodal realitní makléř.