Na mnoha místech v Česku se dnes večer rozhoří ohně při symbolickém pálení čarodějnic. Noci z 30. dubna na 1. května, přezdívané filipojakubská, připisují dávné tradice magickou moc. Lidé věřili, že otevírá cestu temným silám, a na ochranu před nimi zapalovali na vyvýšených místech ohně. Hasiči v této souvislosti vyzývají k opatrnosti a žádají, aby jim lidé chystané pálení předem oznámili.

Do dnešní doby se z tradic většinou uchovalo jen rozdělávání ohňů. Někde se na hranicích z polen navíc pálí figurína čarodějnice či košťata, oblíbené bývá opékání špekáčků.

Na větších akcích jsou součástí programu také koncerty, soutěže o nejlepší masku, klání v čarodějnických dovednostech nebo slet čarodějnic.

Podle meteorologů nebude pálení čarodějnic kazit déšť. Noc na čtvrtek bude většinou jasná až polojasná

Kolem večerních 20:00 by se teploty měly pohybovat mezi 15 až 19 stupni Celsia. U přehrady Mšeno v Jablonci nad Nisou mají na dnešní večer naplánovanou laserovou show a videomapping na blízkém panelovém domě. Netradiční akci si přichystala Fakultní nemocnice Brno, kde se dnes sestřičky transfúzní stanice převléknou do kouzelnických kostýmů a tematicky vyzdobí celé oddělení.

Prozaičtěji se na pálení čarodějnic chystají hasiči. Ti každoročně řeší desítky planých výjezdů, kdy lidé zapomněli nahlásit pálení rekreačního ohně. Vyzývají proto organizátory, kteří chystají ohně na volném prostranství, aby je nahlásili do on-line evidence.

O loňské filipojakubské noci vyjížděli hasiči v Česku k necelé dvacítce požárů souvisejících s pálením čarodějnic. Aby bylo pálení ohňů bezpečné, doporučuje se umístit ohniště nejméně 50 metrů od okraje lesa, 100 metrů od stohů a v dostatečné vzdálenosti od budov.

Od letošního března se navíc smí spalovat pouze suché dřevo, které není znečištěno chemickými látkami

Zakázáno je pálení čerstvých větví, mokrého listí či vlhké trávy, protože takový oheň hodně kouří a doutná. Tento materiál se má kompostovat.