Diecézní charita Brno letos slaví 15 let akreditovaného dobrovolnictví. Eviduje asi 16.000 dobrovolníků. Dobrovolníci se zapojují zejména při veřejných sbírkách, jako je například tradiční lednová Tříkrálová sbírka, a někteří pomáhají i v sociálních službách. Charita další zájemce o dobrovolnictví přijímá. Počet dobrovolníků jen za poslední roky stoupl o několik tisíc, v roce 2012 jich bylo kolem 12.000.

Dobrovolníci se podílejí na různých činnostech Diecézní charity Brno, která poskytuje služby na území Jihomoravského kraje i v části sousedního Kraje Vysočina. "Nejvíce dobrovolníků pomáhá v každoroční Tříkrálové sbírce. Dlouhodobě pomáhají v jednotlivých službách, jako jsou domovy pro seniory, azylové domy a podobně. Jsou tam jako administrativní výpomoc, nebo pomáhají se specifickými úkoly, jako údržba zahrad, stěhování nebo malování azylových domů," uvedla mluvčí charity Anna Tišnovská.

Dobrovolníků, kteří se kromě sbírek zapojují dlouhodobě i ve službách, je kolem 1100. "Zájem o pomoc přímo ve službách roste. Z toho máme radost. Největší počet dobrovolníků evidujeme mezi mladými lidmi do 30 let, z nichž značnou část tvoří studenti. Mezi dobrovolníky ve službách podle statistiky za loňský rok převažují ženy, kterých je 65 procent," informovala Tišnovská. "V Brně máme 80 dobrovolníků jako dlouhodobě pracující ve službách. Loni odpracovali 2658 hodin," doplnila. Mezi dobrovolníky jsou i cizinci.

Nejvíce dobrovolníků podle ní přichází v lednu a únoru, což může souviset třeba i s novoročními předsevzetími. Motivy pro práci v dobrovolnictví jsou podle ní rozdílné. "Máme studenty, kteří získávají praxi v oboru, další lidé si vyzkouší kvůli rozdílnosti služeb různé cílové skupiny. Evidujeme i starší dobrovolníky, kteří se ocitli bez zaměstnání a chtěli si zkusit jiný obor nebo si dodělat kvalifikaci. Někteří chtějí smysluplně využít svůj čas," řekla Tišnovská. Charita navazuje spolupráci i s některými firmami, které umožňují zaměstnancům, podílet se na dobrovolnické činnosti.