Čtvrtina sýrů z dovozu při kontrole SZPI nevyhověla
Foto:
ilu, redakce
Podle mluvčího Pavla Kopřivy řada zahraničních výrobců stále nevěnuje kontrole jakosti potravin určených pro český trh dostatečnou pozornost, uvedl dnes v tiskové zprávě.
SZPI se zaměřila na přírodní polotvrdé sýry, což je nejčastěji eidam, gouda nebo čedar. Šlo o výrobce z Polska, Francie, Nizozemska, Velké Británie a v jednom případě ze Slovenska. Ani v jednom případě nefiguroval sýr z Německa, které je silným exportérem do Česka. Lidé najdou konkrétní výsledky kontroly na portále Potraviny na pranýři v sekci Tematické kontroly.
Inspektoři zkontrolovali 121 vzorků, laboratorní analýzu dělali u 64 šarží, z nichž nevyhovělo 15. V devíti případech bylo v sýru více soli, než uváděla etiketa. U tří byl nižší podíl tuku v sušině a u čtyř vzorků byl nižší podíl sušiny, než výrobce deklaroval. „Sušina a tuk v sušině patří ke klíčovým parametrům jakosti sýrů a je-li skutečný podíl sušiny nebo tuku v sušině nižší, než kolik uvádí výrobce na obalu, jedná se klamání spotřebitele. Vyšší než deklarovaný obsah soli ve výrobku představoval u některých vzorků až masivní nedodržení výživových údajů z tabulky výživových hodnot, kterou musejí výrobci povinně uvádět na obalu,“ uvedl Kopřiva.
Vzorky inspektoři odebrali u 13 maloobchodních prodejců, zejména zástupců velkých obchodních řetězců. S těmi, u nichž našla pochybení, zahájí správní řízení o uložení pokuty. Vzhledem k výsledkům chce v kontrole těchto sýrů pokračovat i v budoucnu.
NEJČTENĚJŠÍ
Exkluzivně pro Brňana
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT
- Květnová výroba z fotovoltaiky byla letos o 14 pct…
- Tuzemští vinaři získali na soutěži v Londýně 119 m…
- U nákupního centra Olympia v Brně má stát skladova…
- Aplikace rozpozná druh stromu a kolik vypaří vody,…
- Součástí Dopravní nostalgie bude letos v Brně i ro…
- Dnes bude pro veřejnost otevřeno nové Komunitní ce…
- Rezidence pro seniory v Újezdu na Brněnsku nahradí…
- Brno podá k soudu návrh na zrušení dvou památkovýc…
- Lavičky, houpačky i betonová křesla. Nový parčík P…
- Generální inspekce bezpečnostních sborů viní brněn…
Přinášíme vám aktuální události z Brna a okolí. Přehledné zpravodajství, krimi, sport, kulturu a veřejné dění v Brně – denně pro vás vybíráme ty nejdůležitější zprávy z našeho města. Chybí vám tu něco? Napište nám.
copyright © 2022 Press Global s.r.o. ・ všechna práva vyhrazena・ created by hireus.club