Lidé si v souhrnu vybrali o 30 procent více dovolené, především v létě a o Vánocích, veškeré úkoly však zaměstnanci zvládli splnit, řekla ČTK Andrea Najvárková z personálního oddělení.

Neomezená dovolená se loni stala zkušebním benefitem pro zaměstnance, dosud měli nárok na 20 dní. Měl nalákat či udržet zaměstnance v době, kdy je obzvláště v Brně velký převis poptávky nad nabídkou odborníků v IT oboru. Principem je možnost vzít si dovolenou kdykoli po dohodě s nadřízeným, jen se nesmí stát, aby absence zaměstnance způsobila problémy při práci na projektech. Firma vsadila na odpovědnost lidí a ta se vyplatila. "Loňský rok nás přesvědčil o tom, že stavět firmu na lidech, spoléhat se na jejich zodpovědnost a zdravý úsudek dává smysl," uvedla Najvárková.

Někteří lidé si brali i okolo 40 dnů dovolené, zůstali však takoví, kteří si jich vybrali sotva 20. "Nejčastěji si lidé brali dovolenou víc v létě a na Vánoce. V dřívějších letech už jim často právě na Vánoce nezbývala. Možnost neomezené dovolené nakonec využilo přes 60 procent zaměstnanců," řekla Najvárková.

Lidé nezneužívali neomezenou dovolenou ani k tomu, že by si ji brali místo nemocenské, která se v prvních třech dnech nemoci neproplácí. "Neschopenek máme obecně málo a v letech 2016 a 2017 jich bylo téměř stejně. Zaměstnanci mají možnost vybrat si tři takzvané sick days," uvedla Najvárková.

Firma má pobočku také v Bratislavě, kde si neomezenou dovolenou mohou lidé vybírat od letošního roku, dohromady už ji tak může využít zhruba 160 lidí. "Jelikož jsme v Česku průkopníci, kontaktovaly nás už některé firmy, aby zjistily zkušenosti a také aby zjistily možnosti, jak si prosadit tuto novinku u jejich vedení," řekla Najvárková.

Artin se zabývá vývojem softwaru, 80 procent práce má na zakázku. Působí také v zahraničí, zejména na Slovensku, v Rakousku, Kanadě a Irsku. Podporuje také projekt Roboauto, což je vývoj automaticky řízeného auta. Společnost vznikla v roce 1998 a její tržby plynule rostou, v roce 2016 dosáhly 235 milionů korun.