Většina z nich už ale jejich příjem musela ukončit na konci listopadu. Cena za kilogram cukroví stoupla v řádech desítkách korun, vyplývá z odpovědí zástupců provozoven, které ČTK oslovila.

Za kilovou krabici vánočního cukroví obsahující tradiční rohlíčky, linecké, marokánky či úly zaplatili zákazníci v cukrárně Větrník 680 korun. "Ceny jsme zvýšili zhruba o 30 korun, převážně kvůli nákladům na zaměstnance. Poptávka je vyšší než loni, lidé si objednávali už od září, průměrně kilo až tři. Stále je zájem o tradiční cukroví," řekl majitel cukrárny Radim Řezáč. Doplnil, že pracovníků na vánoční pečení je zatím dost, kladou ale velký důraz na to, aby neonemocněli a nemuseli být doma.

O 15 procent více objednávek než loni zaznamenali také v cukrárně Bukovský. "Máme kapacitu 300 kilogramů a jakmile ji naplníme, tak přestáváme přijímat objednávky, kvůli personální i technologické kapacitě. Plno jsme měli už na konci listopadu. Nárůst vnímám především díky e-shopu, který jsme spustili na začátku první koronavirové vlny," uvedl jednatel podniku Aleš Bukovský. Kilogram vánočního cukroví tam vyšel na 300 korun. Balíček obsahoval taktéž z většiny tradiční druhy doplněné například o cukroví s mandlovým nebo pomerančovým krémem.

Téměř o polovinu více objednávek mělo cukrářství Martinák. "Byli jsme překvapeni. Mysleli jsme si, že lidé budou péct spíše doma, jak se to stalo třeba na jaře, kdy ani nebylo droždí," poznamenal provozovatel cukrářství Vít Martinák. Za kilogram cukroví lidé zaplatili 590 korun, což je o zhruba 20 korun více než v předchozím roce. V krabici najdou kromě tradičních druhů třeba perníček spojený povidly.

Pro ty, kteří rádi mlsají, ale mají třeba bezlepkovou dietu, pekla například Kateřina Blažková se svými kolegyněmi. "Jsme téměř jediní v Brně, kteří vyrábí pouze bezlepkové cukroví. Je o něj velký zájem, letos máme až o 40 procent objednávek více. Řekla bych, že si jej kupují už i lidé, kteří to nepotřebují, ale myslí si, že je zdravější, i když v podstatě není. S přijímáním objednávek končíme dnes a pak je spustíme ještě na konci příštího týdne podle toho, kolik bude přebytků," uvedla Blažková. Předpokládá, že letos vyrobí zhruba 300 kilogramů cukroví. Půl kila bezlepkového cukroví stojí 494 korun.