„Když s kolegy ze spolku Vodicí pes rozhodneme, že se ta štěňata narodí a budou po výcviku pomáhat nevidomým lidem, tak také chceme, aby pak vysloužilí pejsci měli pěkné stáří a dožili v klidu. Beru to jako jakousi povinnost se o ty pejsky postarat,“ vysvětlil Milan Dvořák.

V útulku pro psí seniory je osm kotců. Ve vedlejším výběhu však chodí s mladšími čtyřnohými kamarády zatím jen jeden německý ovčák. „V 97 procentech případů totiž vodicí psi dožívají u svých nevidomých pánů či paní. Nebo si je vezmou k sobě na dožití dobří lidé, kteří se o ně patřičně postarají. Někteří slepci však bydlí třeba v bytě ve čtvrtém patře bez výtahu a jejich starší pes už nedokáže zdolat schody. Často je také pro nevidomé lidi finančně obtížné uživit dva asistenční psy – staršího a mladšího,“ uvedl Dvořák.

Podle něj se někdy ale třeba stává, že se přestárlý či nemocný pejsek v noci vykálí na koberec a nevidomý majitel po něm nedokáže patřičně uklidit. „Starý pes také neujde takovou vzdálenost jako mladší zvíře. A vysloužilci, co tady v klidu dožívají, si můžou u nás v útulku hrát ve výběhu se svými mladšími kamarády, kteří jsou ve výcviku. Tomu staršímu psovi pak aspoň není smutno,“ upřesnil cvičitel psů.

Zakladatel a jednatel Školy pro výcvik vodicích psů (ŠpVVP) Milan Dvořák se výchovou a odbornou přípravou psů zabývá od roku 1994. Se svými parťáky se účastní odborných konferencí, seminářů a prezentací se zaměřením na kompenzační pomůcky pro nevidomé a potřeby pro vodicí psy. Díky spolupráci se zahraničím získává škola nové poznatky ke zdokonalování práce psů.

Podle webu spolku škola v roce 2006 získala prestižní členství v britské International Guide Dog Federation (IGDF). Kvalitu práce podle standardů IGDF opakovaně kontrolují mezinárodní inspektoři.

Posláním zapsaného spolku Vodicí pes je pak podpora klientů, kteří využívají vodicího psa nebo se na jeho využívání připravují. „Podpora se týká oblasti osobního rozvoje, samostatného pohybu a řešení individuálních problémů při pohybu tak, aby byli klienti úspěšní a spokojení v prostředí, které si sami vybrali k životu,“ uvádí se na webu spolku.