Z důvodu nárůstu smíšených respiračních nákaz v populaci, zejména chřipky vyhlásil už 21.12.2022 ředitel Fakultní nemocnice v brněnských Bohunicích zákaz návštěv. Dnes se přidaly další zařízení, nemocnice u sv. Anny zakáže návštěvy od zítřka a stejně tak i Úrazová nemocnice. Zpravodajský portál BRŇAN o tom informovali mluvčí jednotlivých nemocnic.

„Vzhledem k současné situaci s akutními respiračními onemocněními jsme se rozhodli také v naší nemocnici zakázat návštěvy na lůžkových oddělení. Opatření přijaté za účelem ochrany pacientů platí od středy 11. ledna 2023 až do odvolání,“ popsal mluvčí nemocnice u sv. Anny Jiří Erlebach.
Výjimkou jsou návštěvy u pacientů v terminálním stadiu nemoci, tedy v konečné fázi života. „U lůžka můžou být v těchto případech dvě osoby po dobu 30 minut. Prosíme návštěvníky, aby dbali také zvýšeného hygienického režimu a respektovali pokyny zdravotníků. Samozřejmostí je respirátor třídy FFP2,“ doplnil Erlebach.

Podobně je to i v Úrazové nemocnici 

„Vzhledem k pokračující epidemii respiračních infekcí v Jihomoravském kraji platí od 11. ledna 2023 plošný zákaz návštěv v Úrazové nemocnici. Ve výjimečných případech lze návštěvu povolit, ale pouze po domluvě s ošetřujícím lékařem a za dodržení všeobecně platných podmínek,“ dodal ředitel Úrazové nemocnice v Brně Pavel Piler.
Mezi zmíněné podmínky patří fakt, že návštěva nemůže mít příznaky respiračního onemocnění a má respirátor FFP2 po celou dobu návštěvy. Současně je povolena pouze jedna osoba k lůžku, která bude mít vydezinfikované ruce při příchodu na oddělení.

Nemocnice Milosrdných bratří nařizuje nošení respirátorů, návštěvy ale nazakazuje

K opatřením přistupuje s platností od zítřejšího dne také Nemocnice Milosrdných bratří, která návštěvy nezakazuje, ale nařizuje povinné nošení respirátorů FFP2 v celém objektu nemocnice. „Pro návštěvy pacientů platí, že musí mít respirátor, který brání šíření respirační infekce. Respirátor musí v objektu nemocnice nosit nejen návštěvy hospitalizovaných pacientů, ale také lidé, kteří dorazí do nemocnice za ambulantním ošetřením. V Nemocnici Milosrdných bratří jsou hospitalizováni lidé i na více týdnů a mnohdy se jedná o pacienty vyššího věku, u kterých je pro léčbu u psychiky zásadní sociální kontakt s rodinou. Z toho důvodu jsme se rozhodli, že aktuálně nebudeme návštěvy plošně omezovat,“ konstatuje ústavní hygienička Nemocnice Milosrdných bratří Pavla Všetečková.

Návštěvy jsou zakázány i v dalších nemocnicích v kraji, například ve ve Znojmě, Blansku či Vyškově

V Jihomoravském kraji trvá epidemie respiračních nemocí a chřipky. Mezi projevy respirační nemoci patří například nachlazení nebo kašel. Podle pátečních údajů bylo v kraji mezi 1,2 milionem obyvatel asi 32.400 nemocných. Hygienici ale sbírají informace pouze z ordinací lékařů, někteří lidé pomoc vyhledat nemuseli.