Brněnský charitativní projekt Daruj Kelímek získal prestižní cenu Fóra dárců, když se umístil mezi třemi nejlepšími loňskými sbírkami. Projekt má navíc letos našlápnuto k ještě lepšímu výsledku než minulý rok. Tento týden se částka vybraná na charitativních stáncích přehoupla přes jeden milion korun. V tiskové zprávě o tom informovala koordinátorka projektu Daruj Kelímek Natálie Miklánková.

Cenu získali díky štědrým návštěvníkům Brněnských Vánoc

Organizátoři sbírky úspěch připisují štědrosti návštěvníků Brněnských Vánoc, spojené se svátečním časem. „Jsme moc rádi, že náš projekt získal toto uznání. Největší podíl na úspěchu naší sbírky mají ale především návštěvníci adventních trhů v Brně a nás velmi těší, že si tuto formu pomoci tolik oblíbili,“ uvedl výkonný ředitel projektu Daruj Kelímek Ondřej Šibřina.

Daruj Kelímek už vybral milion pro charitu

Minulý rok se v projektu podařilo vybrat necelé tři miliony korun. Sto procent daru se rozdělilo mezi osmnáct organizací, na které mohli lidé v rámci sbírky přispívat. Statisticky tak daroval skoro každý desátý návštěvník brněnských trhů. „Věříme, že letos se podaří vybrat ještě víc. Tento týden se vybraná částka přehoupla přes jeden milion, což naznačuje, že jsme na dobré cestě a obliba projektu roste. Do budoucna přemýšlíme o vybírání vyšších částek a hrajeme si i s myšlenkou rozšíření projektu do dalších měst,“ řekla Miklánková.

Darovat je jednoduché

Své fanoušky si vánoční charitativní sbírka získala především díky jednoduchosti a unikátnosti darování. Stačí totiž, když si návštěvníci adventních trhů v Brně koupí nápoj do vratných zálohovaných kelímků a po dopití nápoje kelímek odevzdají na jeden ze tří charitativních stánků, čímž přispějí 50 korun jedné z 18 charit podle svého výběru. Díky elektronickému systému je dar okamžitě zaevidován.

Bez partnerů by to nešlo

Prestižní ocenění, které charitativní projekt Daruj Kelímek získal, patří kromě organizátorů a dárců také spoluorganizátorům, kterými jsou Brno-střed a TIC Brno a také partnerům, mezi něž patří Dotykačka a NickNack. Letos sbírka začala 17. listopadu a probíhá na třech největších brněnských náměstích. Charitativní stánky zůstanou otevřené až do 23. prosince, kdy proběhne slavnostní vyhlášení a předání šeků charitativním organizacím.

Fórum dárců zastřešuje dobrodince

Fórum dárců je jediným celorepublikovým spolkem, který zastřešuje tuzemské dárce. V Česku funguje už od roku 1997. Kromě Daruj Kelímek byly oceněny také další sbírky, patří mezi ně například tradiční Adventní koncerty České televize, nebo sbírka zaměstnanců Škoda Auto.