Dělníci v Brně našli 150 let starou studnu, město ji opraví

  • Foto

    MMB (archivní)

Dělníci v Brně objevili při stavebních pracích souvisejících s přeložením tramvajové trati z ulice Dornych na Plotní asi 150 let starou studnu. Město ji nechá opravit, bude volně přístupná jako prvek ve veřejném prostoru.

"Studna v těch místech nebyla předpokládána. Doptávali jsme se historiků, pátrali jsme i v Muzeu města Brna a v historických archivech a zjistili jsme, že byla vybudována někdy kolem roku 1870," uvedl radní pro investice David Grund (ODS)..

Vznik studny podle těchto materiálů souvisel s největší pravděpodobností s manufakturami, které v této oblasti v té době byly. Šlo především o výrobce svíček a mýdel, kdy právě komárovská manufaktura podle Grunda dodávala toto zboží do celé habsburské monarchie.

Město chce studnu nechat opravit, pravděpodobně ale ne do funkční podoby. Podle Grunda je vypsaná soutěž na zhotovitele dokumentace, následně se uskuteční soutěž na firmu, která projekt uskuteční. To by se mělo stát někdy v roce 2021. "Výsledkem by měl být volně přístupný veřejný prostor. Rozhodli jsme se, že jí dodáme takovou podobu, aby důstojně reprezentovala historickou hodnotu té doby," uvedl Grund.

Zdroj: 
čtk