Desítky lidí cvičily pro pacienty s roztroušenou sklerózou

Více než 141 lidí si společně zacvičili, aby podpořili pacienty roztroušenou sklerózou. V sobotu se totiž v Brně zapojili do devátého ročníku Maratonu s roztroušenou sklerózou MaRS.

  • Foto

    MaRS Brno

Maratonci z Brna a okolí změřili své síly v Lázeňském a relaxačním centru Rašínova. Nadšenci si při cvičení mohli vybrat z bohatého programu. Někteří si dali do těla při kruhovém tréninku, jiní zase rozvlnili svá těla v tanci na židlích. „Každý z účastníků si našel sport, který ho nejvíce bavil. Program byl přizpůsobený i pacientům s výraznějšími pohybovými potížemi. Při cvičení jim asistovali zkušení specialisté,“ říká Vlasta Blatná z organizace Roska Brno-město. Sportovci cvičili také na dalších místech v Brně, například Krav Magu v Gym&Joy v ulici Špitálka. Z dobrovolného vstupného a darů se v Brně podařilo vybrat 15 262 korun, které poputují na speciální fyzioterapii a nákup rehabilitačních pomůcek pro pacienty s RS. Hlavním tématem letošního maratonu byla především osvěta o RS a boření mýtů spojených s touto nemocí. „Pro léčbu RS je zásadní včasný záchyt a léčba nemoci. Z toho důvodu je nesmírně důležité, aby všichni, kteří mají příznaky signalizující RS, jako je zakopávání, ztráta citu v prstech nebo rozostřené vidění, vyhledali lékaře a nechali se vyšetřit. Nemocní někdy návštěvu lékaře odkládají, protože se diagnózy bojí. Při správné léčbě a dodržování zdravého životního stylu ale mají pacienti plnohodnotný život. Rozhodně není třeba pravda, že ženy trpící RS nemohou mít děti. Jestliže je jejich nemoc podchycená a nedochází k atakám, tak v založení rodiny nestojí překážky,“ popisuje Kateřina Bémová z Nadačního fondu IMPULS, který celou akci organizuje.

O roztroušené skleróze Roztroušená skleróza je chronické zánětlivé onemocnění centrálního nervového systému, jehož příčina není doposud známa. Toto onemocnění propuká většinou v mladším věku, častěji postihuje ženy. Pro RS je typické střídání období záchvatů (atak) a období zdánlivého klidu. Tento proces je nepředvídatelný, a proto i léčba či prevence je těžká. Na celém světě trpí RS 2,5 miliónu nemocných, v Česku se odhaduje počet pacientů na 20 tisíc. Nemoc se vyskytuje hlavně ve středních a chladnějších zeměpisných šířkách. Rizikovými faktory nemoci jsou kromě genetické dispozice EB virus (Epstein-Barrové virus), kouření a nedostatek vitaminu D. Informace o roztroušené skleróze lze nalézt i na portále www.rskompas.cz.

Celkový výtěžek 15 262 korun z dobrovolných příspěvků poputuje na rehabilitační pomůcky pro pacienty, na které zdravotní pojišťovny nepřispívají.

Fotogalerie: