Novinářům to dnes řekl mluvčí státního podniku Petr Chmelař.

Pokud přestane pršet, lze podle něj předpokládat, že hladiny řek se brzy vrátí do hodnot ze začátku týdne. Největší denní úhrn srážek státní podnik evidoval v povodí Bečvy. "Zde došlo k výraznému zvýšení hladin vodních toků, avšak bez povodňových stupňů. Situaci sledujeme jak prostřednictvím vodohospodářského dispečinku, tak přímo v terénu," uvedl mluvčí.

V některých profilech na středních a dolních tocích mohou během dne hladiny mírně stoupat, což ale v situaci, kdy jsou na většině toků výrazně podprůměrné hodnoty, neznamená podle Chmelaře nic dramatického.

Hladiny nádrží se díky dešťům podle mluvčího mírně zvedly především v povodí Bečvy, šlo o nádrže Horní Bečva, Bystřička a Karolinka. U ostatních nádrží v povodí srážky většinou jen zpomalily pokles hladiny.

Vodní nádrže zlepšují nízký stav průtoků, jen v uplynulém týdnu poskytly na vodárenské účely, na závlahy a pro udržení funkcí vodních toků o 6,5 milionu metrů krychlových více vody, než do nich přiteklo. Nejvíce takto dotovanými řekami byly Dyje, Svratka, Jihlava a Oslava.