Město Brno rozšířilo participativní rozpočet do základních škol. Letos už počtvrté mohou brněnští žáci navrhovat projekty na zlepšení školního prostředí nebo výuky. Návrhy už přinesly třeba odpočinkové zóny nebo novinky v tělocvičnách a školních zahradách, uvedla na webu města Anna Dudková z tiskového odboru brněnského magistrátu.

Školy vzkazují dětem: Dáme na vás

Lednice na vzorky do chemie, lavičky před školou, čtenářský koutek, 3D tiskárna nebo třeba větší komfort na toaletách. To vše a mnohem víc přinesly předchozí ročníky participativního rozpočtu v brněnských základních školách. Letos odstartoval už čtvrtý rok, kdy školy vzkazují dětem: Dáme na vás. S nápady totiž přicházejí sami školáci a hlasováním také rozhodují, které z nich se z papírů a říše představ přesunou do reality.

Projekt učí školáky užitečným dovednostem

„Projekt učí žáky rozhodnosti a odpovědnosti za jejich okolí, veřejnému vystupování a společné komunikaci, rozvíjí týmovou spolupráci a kreativní myšlení, obohacuje výuku a představuje školákům základní volební principy demokratického systému. Zároveň podporuje komunikaci a posiluje důvěru mezi vedením škol a jejich žáky,“ upřesnila Dudková.

Každá zapojená škola má k dispozici 35 tisíc korun

Participativní rozpočet na základních školách funguje na jednoduchém principu. Každá zapojená škola má z městského rozpočtu vyhrazeno 35 tisíc korun na návrhy dětí. O využití částky rozhodují podle magistrátu žáci, kteří mohou přijít s konkrétními projekty. Nejprve ovšem musí zjistit, jestli se dají uskutečnit a jaké jsou přibližné náklady.

Zhmotní se nápady s největším počtem hlasů školáků

Nejpodporovanější projekty před závěrečným hlasováním posoudí vedení školy. „Ty, které se dostanou až do finále, navrhovatelé odprezentují ostatním a snaží se pro ně získat podporu. Realizace se dočkají nápady, pro které hlasuje nejvíc dětí. Během celého procesu je jim k dispozici školní koordinátor, který komunikuje s městem,“ dodala Dudková. Více informací najdou školáci na webu skoly.damenavas.cz