Srazit nemocnému dítěti horečku sirupem či čípkem se v poslední době stalo pro řadu rodičů nečekaně složitým problémem. Důvodem je masivní výpadek dětských antipyretik a analgetik, se kterým se potýkají lékárny napříč celou republikou. Lékárníci z Fakultní nemocnice u svaté Anny v Brně situaci řeší pomocí vlastních, individuálně připravovaných léků ve formě čípků.

Rodiče dětských pacientů v lékárnách svatoanenské nemocnice seženou čípky jak s ibuprofenem s obsahem účinné látky 60 mg a 125 mg, tak se stomiligramovým paracetamolem.

„Poptávka po těchto lécích je zvláště v tomto období, kdy se potýkáme se zvýšeným výskytem chřipky, velmi vysoká. Rozhodli jsme se proto začít připravovat čípky sami v našich prostorách, abychom alespoň částečně pokryli výpadek běžně dostupných léčiv. Denně takto připravíme více než tisíc čípků,“ uvedla vedoucí oddělení přípravy léčiv nemocniční lékárny u svaté Anny v Brně Monika Pecháčková.

Zájem o čípky je značný

Podle mluvčího nemocnice Jiřího Erlebacha se tak jejich farmaceuti rozhodli vyjít vstříc právě rodičům, kteří se po lécích proti horečce pro jejich ratolesti v poslední době v nemocničních lékárnách ptali.

„Zájem o naše čípky je značný. Farmaceuti je balí po pěti kusech, takže denně vyrobí asi dvě stovky krabiček. Nechceme na lécích pro děti nějak vydělávat, jedno balení se prodává za zhruba 60 korun,“ upřesnil zpravodajskému portálu BRŇAN Jiří Erlebach s tím, že čípky budou lékárníci u svaté Anny vyrábět v laboratořích tak dlouho, než jim dojdou suroviny.

Ministerstvo zdravotnictví v souvislosti s nedostatkem antipyretik a léků proti bolesti oznámilo, že se mu se Státním ústavem pro kontrolu léčiv (SÚKL) podařilo vyjednat dodávku 300 tisíc balení sirupu s obsahem ibuprofenu, která by měla dorazit do lékáren ještě před Vánocemi.