Medvěd Bruno bude i letos o letních prázdninách provádět děti od čtyř do deseti let jeskyní Výpustek u Křtin v Moravském krasu na Blanensku. Třičtvrtěhodinovou interaktivní zábavně-vzdělávací prohlídku jeskyně, kterou se prohnalo čtyřicet tisíc let historie, připravil divadelní režisér Jiří Liška. Skupinka dětí s průvodcem prochází Výpustkem a přitom cestují v dávných časech a plní úkoly z těchto období historie jeskyně. Cílem hry je nalézt kolečka do pokaženého stroje času a vrátit se zpět do současnosti. Zpravodajský portál BRŇAN o tom informoval mluvčí Správy jeskyní Pavel Gejdoš.

Rekreanti si zábavu pro děti pochvalovali

„Po loňském úspěchu, kdy například rekreanti z okolních kempů a penzionů uvítali tuto možnost, jak zabavit své děti, jsme se rozhodli speciální dětské prohlídky i letos opakovat. Každou středu a sobotu odpoledne, po běžné otevírací době, aby se jejich účastníci nerušili s návštěvníky klasické prohlídky,“ uvedla vedoucí jeskyně Výpustek Hana Horáková.

Na prohlídku je třeba se rezervovat

Dětské prohlídky nazvané Medvěd Bruno a stroj času připravuje Správa jeskyní České republiky od 1. července 2023 vždy ve středu a sobotu v 16:30 a 16:45. Nutná je rezervace nejméně den předem, buď na telefonu 516 439 111 či e-mailu vypustek.rezervace@caves.cz.

Pravěcí medvědi byli býložravci

Děti by se měly formou her dozvědět ty nejpodstatnější informace z historie jeskyně. Krasové podzemí v Křtinském údolí je proslaveno nálezy tisíců kostí pravěkých medvědů jeskynních. „Ač na různých rekonstrukcích působí tato až tři a půl metru vysoká zvířata děsivě, podle paleontologických výzkumů byli býložraví, což se jim stalo osudné za poslední doby ledové. Po ochlazení pro ně nezbyla rostlinná potrava. Znovu medvědi ve Výpustku ožili nyní na rozměrných komiksech a hravých tabulích z dílny výtvarnice Anety Doležalové,“ řekl Gejdoš.

Při hře se děti dostanou i do armádního krytu

V ději prohlídek se cestovatel v čase dostane do pravěku, ale stroj času mu rozbijí neandrtálci. Medvěd Bruno cestovateli pomáhá stroj opravit. Zmáčknou tlačítko a přenesou se do krytu – tajného podzemního velitelského pracoviště armády. Další stanoviště přiblíží například nacistickou podzemní výrobu součástek do letadel, těžbu fosfátových hlín či činnost středověkých mastičkářů.

Myslí i na školní výpravy

Jeskyně Výpustek myslí i na školní výpravy, stejně jako ostatní tuzemské jeskyně má připravené pracovní listy, kde si mohou školáci formou kvízu ověřit prohlídkou podzemí získané znalosti a informace. Pokračuje i druhá loňská novinka – zážitková trasa Za tajemstvím jeskyně, kde zájemci s baterkami a v helmách prozkoumají dosud nepřístupné prostory mezi armádním vestavěným krytem a přírodní stěnou jeskyně a v podřepu či po čtyřech nahlédnou i do Nízké chodby s tenkými krápníkovými brčky – makaróny.