Developerská společnost J&T Real Estate začne příští rok stavět v blízkosti budoucího brněnského hlavního nádraží novou čtvrť za více než deset miliard korun. Firma získala pro projekt nazvaný Trio získala územní rozhodnutí, vydání stavebního povolení se očekává do konce letošního roku, uvedl developer v tiskové zprávě.

Trio bude součástí Jižního centra

Výstavba bude součástí takzvaného Jižního centra, tedy městské čtvrti, která vznikne v souvislosti s plánovaným přesunem brněnského hlavního nádraží. Název projektu Trio je odvozený od ulic Trnitá a Opuštěná, které čtyřhektarové území vymezují. V průběhu deseti let by tam ve dvou etapách mělo vyrůst 21 obytných domů s celkem 760 byty a sedm kancelářských budov se 40 tisíci čtverečními metry kanceláří. Z celkové hrubé podlažní plochy všech budov 124 tisíc čtverečních metrů tak budou dvě třetiny určené k bydlení. Čerstvě vydané územní rozhodnutí se týká první etapy.

Pulsující čtvrť v místě, které desítky let čekalo na využití

Developerská společnost v roce 2017 sepsala s vedením města memorandum o spolupráci, na vytváření budoucí podoby nové čtvrti se tak podílela i Kancelář architekta města Brna. „Chceme vytvořit pulsující čtvrť v místě, které desítky let čekalo na své smysluplné využití. S velkým důrazem na udržitelnost a princip města krátkých vzdáleností usilujeme o vybudování skutečného sousedství, tedy místa, které bude přívětivé pro bydlení, práci, i trávení voleného času, díky čemuž nebudou mít lidé potřebu utíkat po práci ven z města,“ uvedl Jiří Ochetz, člen představenstva J&T Real Estate.

Spolupracují s KAM Brno

Architektonická podoba projektu vzešla přímo z urbanistické studie rozvoje první části území, kterou vypracovala Kancelář architekta města Brna společně s brněnskými architekty z ateliéru Burian-Křivinka. Aby byla tvář nových městských bloků různorodá, byla k návrhům jednotlivých budov přizvána i další studia UNIT architekti, Ateliér RAW, Consequence forma a Jura et Consortes.

Budovy vybaví moderními technologiemi včetně solárních panelů

Budovy mají být vybavené moderními technologiemi včetně fotovoltaiky. V plánu je i takzvaná modro-zelená infrastruktura zahrnující využití dešťové vody a velké množství zeleně nejen na střechách, ale také ve vnitroblocích, které mají být z části přístupné i veřejnosti.

Čtvrť souvisí s novým nádražím

Vznik nové městské čtvrti souvisí s plánovaným přesunem brněnského hlavního nádraží, o němž se uvažuje od 20. let minulého století. Variant bylo v minulosti více, dnes je politicky rozhodnuto o tom, že nádraží bude stát na místě dolního a mají do něj ústit i budoucí vysokorychlostní tratě. Ministerstvo dopravy v současnosti operuje s termínem zahájení stavebních prací v roce 2028 a s termínem zahájení provozu nového nádraží v roce 2034.