Podnikání čtyřicátníka měli celníci protidrogového oddělení pod drobnohledem od roku 2017 a od loňska jeho nelegální činnost dokumentovali.

„Muž dovážel psychoaktivní látky s různými účinky na uživatele prostřednictvím poštovních zásilek z Nizozemska. Klientelu měl stálou a drogy většinou distribuoval na český trh,“ sdělila zpravodajskému portálu BRŇAN Martina Kaňková z Generálního ředitelství cel.

V některých případech však omamné látky putovaly do Švýcarska, na Slovensko a ojediněle i do Japonska, přičemž ke sjednávání obchodů dealer využíval šifrované komunikační platformy.

„Při závěrečné razii s krycím názvem Kostka II zajistili celníci syntetické drogy v hodnotě téměř devět milionů korun a více než pět milionů korun v hotovosti, kryptoměnách a investičních mincích, které pocházely z drogové trestné činnosti,“ upřesnila Kaňková.  

Při domovní prohlídce v byty obviněného v centru jihomoravské metropole našli celníci stimulanty, sedativa, halucinogeny a konopí. „Velké množství psychotropních látek měl muž schované v mrazícím boxu,“ dodala mluvčí celníků.

Kromě toho objevili i kovovou krabičku s morfinem z druhé světové války. „Zatím nevíme, proč ji muž doma měl. Podobná věc se občas objeví v nabídce některých internetových aukčních portálů,“ řekla Martina Kaňková.

Podle ní celníci předali případ policistům. Dealera obviněného z nedovolené výroby a jiného nakládání s omamnými a psychotropními látkami a jedy poslal soud do vazby, kde si počká na soudní proces. Hrozí mu až 12 let vězení.